V dnešnej dobe, kedy je akýkoľvek zdroj obnoviteľnej energie vítaný, sa spoločnosť General Electric rozhodla o míľnik v tejto oblasti. V USA tak postavila veterné turbíny priamo na morskej hladine. Doteraz sme si ich mohli všimnúť prevažne na rozľahlých plochách na pevnine. 

Veterná energia je čoraz viac rozšírenou formou energie, ktorá je získavaná v dôsledku vyrovnávania rôznych tlakov vzduchu. Pri tejto činnosti vzniká vietor, ktorý je zdrojom energie pre samotnú turbínu. V súčastnosti sa pri návrhu veternej turbíny musí dbať najmä o správnu polohu turbíny v správnej oblasti. Spoločnosť General Electric v spolupráci s Deepwater Wind prišla so skvelým nápadom a vytvorili turbíny, ktoré na pôde USA sú poriadny unikát.

Veterná turbína
Zdroj fotografie: Fortune

Celý princíp spočíva v umiestnení turbín do príbrežnej šelfovej zóny, kde sú prúdy vetra omnoho silnejšie, než na pevnine. Týmto sa získa oveľa viac energie, ktorou bude možné napájať obrovský počet domácností. V prípade jednej takejto turbíny je možné získať energiu až neuveriteľných 6 MW po dobu 25 rokov. Rozmer turbíny je dvojnásobne vyšší ako Socha slobody, pričom veľkosť samotných lopatiek je 3 x väčšia ako klasické futbalové ihrisko. Celý tento komplex sa nachádza len pár kilometrov od pobrežia Block Island v Atlantickom oceáne.

Veterná turbína
Zdroj fotografie: WindWM

V prípade, že tieto turbíny pracujú súbežne, dokážu všetky vyprodukovať výkon až 30 megawattov, čo poskytuje napájanie elektrinou pre 17 000 domácností! Avšak to je ale iba špička ľadovca. General Electric odhaduje, že neskôr vybudujú sieť týchto turbín a dokážu tak vyrobiť elektrinu o výkone astronomických 4000 megawattov. Tento rozmer obnoviteľnej energie postačuje na napájanie 9 x väčšej plochy ako je samotné USA. To je však stále hudba budúcnosti. Momentálna sieť turbín bude spustená do prevádzky koncom novembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom