Spojené štáty sa pripravujú na svoj veľkolepý návrat na lunárny povrch, ktorý má zabezpečiť sonda Peregrine súkromnej spoločnosti Astrobotic založenej v roku 2007. Ako informuje ScienceAlert, o pristátie sa má sonda pokúsiť už v januári roku 2024 a ak sa to podarí, pôjde nielen o veľký návrat USA na povrch Mesiaca, ale tiež o prvé pristátie súkromnej spoločnosti na lunárnom povrchu.

Obrovské riziko

Len približne polovica pokusov o pristátie na povrchu Mesiaca bola doteraz úspešná a zlyhania sa objavujú aj v dnešnej dobe. Len nedávno sa o pristátie na Mesiaci pokúsilo s novou sondou Rusko, ktorá to však nezvládla. Podobných prípadov je mnoho a spoločnosť Astrobotic má preto pred sebou poriadnu výzvu.

Lander Peregrine má odštartovať do vesmíru už 24. decembra na palube rakety Vulcan Centaur, pre ktorú tak zároveň pôjde o úplne prvý let – riziko tak bude ešte o niečo väčšie, aj keď raketa prešla dôsledným testovaním. Ak sa podarí stihnúť stanovený termín, fanúšikovia rakiet a vesmírneho výskumu dostanú jedinečný vianočný darček.

Astrobotic

Samotný lander má pri štarte vážiť takmer 1 300 kg a okrem iného ponesie aj viacero zariadení a experimentov s celkovou hmotnosťou približne 90 kg. Súčasťou nákladu je aj drobný rover so štyrmi nohami namiesto kolies, pričom za jeho vývojom a konštrukciou stoja britskí inžinieri – okrem neho sa na palube bude nachádzať aj ukrajinské zariadenie na meranie teploty, radiácie či vyhotovovanie fotografií.

Mešká niekoľko rokov

Raketa Vulcan Centaur, ktorá vynesie do kozmu misiu Peregrine, mešká už niekoľko rokov. Spoločnosť United Launch Alliance ju vybavila overenými komponentmi, ako je napríklad druhý stupeň Centaur, avšak zároveň dostala aj množstvo nových technológií a to vrátane metánových raketových motorov od spoločnosti Blue Origin.

Počká na orbite

Aj keď sa sonda dostane k Mesiacu v priebehu pár dní, bude musieť zotrvať na jeho orbite do 25. januára kvôli svetelným podmienkam. Následne sa pokúsi o pristátie, ktoré prebehne autonómne a bez ľudského zásahu. Ak sa pristátie podarí, stane sa Astrobotic prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá takýto míľnik dosiahla – šancu mala aj japonská firma ispace, ktorej sonda však havarovala.

Spacebit

NASA, ktorá zaštiťuje projekt CLPS zameraný na komerčné lety na Mesiaci, si je vedomá rizík a počíta s tým, že sa nemusí všetkým sondám podariť pristáť. Argumentuje však tým, že má tento program už dnes obrovský vplyv na komerčnú lunárnu infraštruktúru, ktorá bude potrebná na vytvorenie úplne novej ekonomiky na Mesiaci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú