Americká firma Vermeer vo vývoji lunárnych technológií urobila významný krok dopredu. V spolupráci so startupom Interlune, ktorý sa špecializuje na využitie mimozemských surovín, vytvorila prvý plne funkčný prototyp autonómneho bagra určeného pre prevádzku na Mesiaci, píše Interesting Engineering. Tento stroj má zvládnuť extrémne prostredie bez atmosféry, s obrovskými teplotnými výkyvmi a v úplnom vákuu, kde bežná technika zlyháva.

Vyťaží palivo budúcnosti

Primárnym cieľom tohto projektu je ťažba hélia-3, izotopu, ktorý sa na Zemi nachádza len v minimálnom množstve. Na Mesiaci však vedci predpokladajú jeho bohaté zásoby, keďže miliardy rokov pôsobenia slnečného vetra zanechali tento plyn zachytený v regolite – prachu a kameni pokrývajúcom lunárny povrch.

Hélium-3 je mimoriadne cenné pre jadrovú fúziu, sľubovanú ako čistý, bezpečný a prakticky nevyčerpateľný zdroj energie. Okrem toho nachádza uplatnenie aj v polovodičovom priemysle a v technológiách optických vlákien.

Nový bager je navrhnutý tak, aby bol schopný spracovať až 100 ton regolitu za hodinu, oddeliť cenné prvky a pripraviť ich na spätný transport na Zem. Vďaka modulárnej konštrukcii a elektrickému pohonu dokáže operovať bez kyslíka, čo je nevyhnutné v prostredí, kde spaľovacie motory nie sú použiteľné. Energiu mu môžu dodávať solárne panely, ale vzhľadom na cykly denného svetla a tieňa sa uvažuje aj o batériách s vysokou energetickou hustotou a systémoch aktívneho chladenia.

Vlastný prototyp má Japonsko

Podobným smerom sa vydala aj japonská spoločnosť Komatsu, ktorá prezentovala vlastný prototyp elektrického lunárneho bagra počas výstavy CES 2025. Zameriava sa na prežitie extrémnych teplôt a vývoj sofistikovaných systémov tepelnej regulácie. Avšak práve americko-národný projekt Vermeer a Interlune zatiaľ preukazuje väčšiu mieru pripravenosti a podpory – nielen finančnej, ale aj zo strany NASA a ministerstva energetiky USA.

Prototyp bagra a zberača, ktorého technológie majú byť využité na Mesiaci.
Interlune/Vermeer/Úprava redakcie

Interlune plánuje reálnu lunárnu ťažobnú misiu do roku 2030. Ak sa tento plán podarí, pôjde o prvý krok k industrializácii Mesiaca a otvoreniu novej epochy v získavaní mimozemských zdrojov. Vzhľadom na čoraz urgentnejšiu potrebu stabilných a obnoviteľných zdrojov energie sa lunárne hélium-3 stáva strategickou komoditou, ktorá môže zmeniť rozloženie síl vo svetovej energetike.

Začína sa nová éra, podobne ako kedysi ropná revolúcia a dnes sledujeme prvé kapitoly priemyselného využitia mimozemského priestoru. A práve lunárne bagre budú možno nástrojmi, ktoré nám otvoria cestu k energetickej sebestačnosti, avšak ešte vždy napäto čakáme na moderné rakety, ktoré majú ďalej znížiť náklady na lety do kozmu. Najväčší potenciál má stále Starship americkej spoločnosti SpaceX, ktorej sa ale nedarí prekonať niektoré technologické výzvy.

Komplikovaný lunárny priemysel

Ťažba na Mesiaci je lákavá už dlhšiu dobu a i keď niektoré firmy chcú vyťažené suroviny dopravovať naspäť na Zem, len v prípade máloktorých materiálov sa takáto doprava skutočne oplatí. To ale neznamená, že je lunárna ťažba zbytočná. Práve naopak, môže umožniť vytvorenie ťažkého priemyslu na samotnom Mesiaci a stavbu rakiet na jeho povrchu, čo zníži náklady na lety do vzdialenejších zákutí našej slnečnej sústavy – štart z Mesiaca totiž vyžaduje minimálne množstvo paliva a umožňuje ťažšie rakety, než Zem.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP