Summit, v súčasnosti najrýchlejší superpočítač sveta, vytvorili americkí inžinieri, a tak zosadili z trónu dlhoročného kráľa na poli superpočítačov, Čínu. Táto mašinka je približne 100 miliónov krát výkonnejšia ako stroj, ktorý sa nachádza v tvojej izbe či pracovni.

Samozrejme takýto počítač neslúži na príležitostné hranie hier či vypĺňanie excelovských tabuliek. Umiestnený je v Národnom laboratóriu Oak Ridge v Tenessee a jeho výpočtová rýchlosť je až neuveriteľných 200 petaFlopov. Pre porovanie, jeho čínsky konkurent a predchádzajúci najrýchlejší superpočítač sveta dosahoval výkon „iba“ 125 petaFlopov.

Obrovský výkon si vyžaduje obrovské nároky

Takto výkonné zariadenie sa pochopiteľne nevojde na tvoj pracovný stôl, ba dokonca ani do celého domu. Summit sa rozprestiera na ploche 520 m2 a váži niečo okolo 340 ton. Jednotlivé komponenty počítača sú poprepájané viac ako 300 km káblov a jeho spotreba činí 13 MW.

Tento superpočítač bol špeciálne navrhnutý na to, aby dokázal praktizovať strojové učenie, a tým dokázal vyriešiť závažné otázky v oblasti medicíny. Jeho úlohou je pomocou strojového učenia a umelej inteligencie vytvárať možné postupy, ktoré by človeka nikdy nenapadlo vyskúšať. S týmto tvrdením prišli odborníci z MIT.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom