Americké Ministerstvo energetiky už v auguste minulého roka oznámilo, že si od spoločnosti Crey objednalo nový superpočítač, ktorý sa bude volať El Capitan. Nainštalujú ho do priestorov Národného ústavu Lawrence Livermore začiatkom roka 2023 a pôjde o najvýkonnejší známy superpočítač, aký na Zemi bude existovať, informuje Cnet.

O jeho zostavenie sa postará známy hráč v danom segmente, spoločnosť Crey, ktorá patrí pod legendárnu značku HP. Srdcom superpočítača však nebudú procesory od Intelu. El Capitan bude vybavený najnovšími čipmi od AMD s označením EPYC „Genoa“, ktoré sú postavené na architektúre Zen 4, píše Anandtech. Grafický výkon El Capitana rovnako zabezpečia karty od AMD, v tomto prípade pôjde o radu AMD Radeon Instinct.

Tento stroj vyjde Spojené štáty na 600 miliónov dolárov a jeho výpočtový výkon sa bude pohybovať na úrovni 2 exaflopov, čo predstavuje 2 quintilióny operácií za sekundu. Ak si nevieš toto obrovské číslo predstaviť, napíš si dvojku, za ktorou bude nasledovať 18 núl.

AMD

Pôvodná konfigurácia nového superpočítača, ktorá však bola pred siedmimi mesiacmi zmenená, mala disponovať iba 1,5 exaflopmi výpočtového výkonu. Takýto výkon však bude dosahovať ďalší superpočítač s názvom Frontier, ktorý bude umiestnený v laboratóriách Oak Ridge už budúci rok, takže navýšenie výpočtovej kapacity El Capitana je určite na mieste. Mimochodom, aj Frontier bude zostavený z AMD komponentov, čo určite rovnako svedčí o tom, kam sa táto značka behom posledných pár rokov posunula.

Budúci najvýkonnejší superpočítač sveta je primárne určený na modelovanie a simuláciu udalostí spojených s jadrovými zbraňami. Primárne ho teda bude využívať Národný úrad jadrovej bezpečnosti. El Capitan im vďaka jeho obrovskému výpočtovému, ale aj grafickému výkonu, umožní prevádzať pokročilé 3D simulácie. Tie dokážu poskytnúť výsledky, ktoré bolo možné doposiaľ získať iba pri reálnych testoch jadrových zbraní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP