Očakáva sa, že ministerstvo obchodu USA predĺži obmedzenie zákazu spoločnosti Huawei, ktoré umožní čínskej firme nakupovať od spoločností z USA. Uvádzajú dva zdroje oboznámené so situáciou, informuje Reuters

Zdroje uviedli, že „dočasná všeobecná licencia“ sa pre Huawei predĺži o 90 dní. Obchod spočiatku umožnil Huawei nakupovať nejaké výrobky vyrobené v Amerike v máji krátko po tom, ako sa spoločnosť zaradila na čiernu listinu.

Ostávajú 2 dni

Predĺžením sa obnoví dohoda, ktorá sa skončí 19. augusta, pričom čínska spoločnosť bude môcť udržiavať existujúce telekomunikačné siete a poskytovať aktualizácie softvéru pre smartfóny. Situácia súvisiaca s licenciou, ktorá sa stala kľúčovým vyjednávacím prvkom pre USA v obchodných rokovaniach s Čínou, je naďalej kolísavá a rozhodnutie pokračovať v ústupku od Huawei sa môže zmeniť pred pondelkovým termínom, uviedli zdroje.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Očakáva sa, že americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping prediskutujú Huawei tento víkend, uviedol jeden zo zdrojov. Čínske ministerstvo zahraničných vecí neodpovedalo okamžite na faxovú žiadosť o pripomienky.

Keď ministerstvo obchodu začiatkom tohto roka zablokovalo Huawei v nákupe amerického tovaru, považovalo sa to za výrazný nárast obchodnej vojny medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Napríklad príkaz na zaradenie na čiernu listinu citoval trestné konanie prebiehajúce proti spoločnosti na federálnom súde. Huawei vraj porušil americké sankcie proti Iránu.

Bezpečnostná hrozba USA s nepodloženými dôkazmi

V uznesení sa uvádza, že Huawei obvinili aj z „klamlivých a obštrukčných konaní“. Spojené štáty americké zároveň tvrdia, že Čína môže smartfóny a sieťové vybavenie Huawei použiť na špionáž. Obvinenia  spoločnosť opakovane odmietla. Najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete má stále zakázané kupovať americké súčiastky a komponenty na výrobu nových produktov bez ďalších osobitných licencií.

Mnoho dodávateľov Huawei ale požiadalo o osobitné licencie. Minister obchodu Wilbur Ross povedal novinárom koncom minulého mesiaca, že dostal viac ako 50 žiadostí a očakáva, že dostane viac. Z celkových 70 miliárd dolárov, ktoré spoločnosť Huawei vynaložila na nákup komponentov v roku 2018, približne 11 miliárd dolárov smerovalo do amerických firiem vrátane Qualcommu, Intelu či Micron Technology.

Obchodné oddelenie neskoro v piatok odmietlo komentovať, odkazujúc na Rossove komentáre pre CNBC začiatkom tohto týždňa, v ktorých uviedol, že existujúce licencie sú platné až do pondelka. Na otázku, či by sa mali predĺžiť, povedal: „V pondelok vás rád aktualizujem.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom