Fotky prezidentky Zuzany Čaputovej sa opäť stali terčom úprav, rozoberá portál omediach.com. Ten upozornil na fotografiu zo stretnutia so zástupcami samosprávnych krajov.

Snímka sa v upravenej podobe, kedy Čaputovej graficky zdeformovali postavu a pridali niekoľko kilogramov navyše, objavila na sociálnych sieťach alebo v kanáli komunikačnej aplikácie Telegram, ktorý má aktuálne vyše 21-tisíc odoberateľov.

„Zmanipulovaná fotografia s vulgárnym komentárom sa začala šíriť z profilu „Danny Kollar“. Ide o extrémistu Daniela Bombica, ktorý pomáhal Kulturblogu, kotlebovcom a spolupracuje s hnutím Republika,“ uvádza O médiách.com.

Telegram

Naráža tiež na výrok o „90-kilovej izraelskej špekačke“ doplnený o hoax o riadení Slovenskej republiky obľúbeným cieľom konšpirátorov George Sorosom, izraelskou tajnou službou Mossad a americkou ambasádou.

V pozadí miestnosti v prezidentskom paláci tiež pribudla americká vlajka. Fotografia má mať na viacerých sociálnych sieťach už tisícky zdieľaní, pod ktorými sú aj vulgárne komentáre.

Meme vs. dezinformácie

Koláže a karikatúry sú, pochopiteľne, na internete bežné, majú dokonca špeciálne postavenie aj v rámci problematiky ochrany autorských práv.

V tomto prípade však z kontextu na prvý pohľad nevyplýva, či ide o upravený, alebo skutočný záber. Najmä spomínaná americká vlajka v pozadí tak môže podčiarkovať napr. vyfabrikované teórie o riadení našej politiky zo strany USA, zrejme tak možno hovoriť skôr o dezinformácii, ako karikatúre Čaputovej.

V minulosti aj video

Nedávno sa objavilo aj video, kde Čaputová, opäť pod vlajkou USA a Izraela, drží papierové kartičky s vulgárnym odkazom. Video však bolo digitálne upravené, cituje TASR Startitup.

Má ísť o video z YouTube, kde je aj upozornenie „Pozor! Toto video je upravené, nejedná sa o skutočnosť, ale o moje videnie zobrazenej osoby.“ Klip sa však následne zdieľal aj Facebooku, kde už popisok „vypadol“. Používateľov so slabšími schopnosťami kritického myslenia tak mohol uviesť do omylu.

Do videa boli v editore pridané vlajky USA a Izraela, upravený bol aj nápis na kartičkách, ktoré prezidentka drží v rukách. Pôvodné video bolo uverejnené 30. júla 2020 a Zuzana Čaputová v ňom ďakuje svojim fanúšikom na sociálnych sieťach. Z pôvodného videa jasne vidieť, že vlajky sa na ňom nenachádzajú a prezidentka drží nápis „Je vás tu už 300 tisíc. Ďakujem!“.

„Video evidujeme, je zjavne falošné (digitálne upravené), ale väčšina ľudí to nemusí rozoznávať. Komunikujeme o tomto videu s predstaviteľmi Facebooku aj Youtube,“ uviedol 17. januára pre agentúru AFP Jakub Goda, ktorý sa v Kancelárii prezidenta SR venuje sociálnym sieťam a boju proti dezinformáciám, píše TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP