Na streamovacej platforme SkyShowtime dnes pribudla dlho očakávaná šesťdielna séria Tetovač z Auschwitzu, ktorá rozpráva skutočný príbeh dvoch slovenských Židov. Ďalším dôvodom, prečo by kvalitná seriálová novinka rozhodne nemala ujsť Slovákom je aj pozadie samotného vzniku seriálu. Jeho výrazná časť sa totiž nakrúcala na Slovensku v známych lokalitách.

Svoj príbeh tajili viac než 50 rokov

Tvorcom seriálu je Izraelská režisérka Tali Shalom-Ezer, ktorá čerpala námet z rovnomenného románu od autorky Heather Morris. Kniha Tetovač z Auschwitzu z roku 2018 bola svojho času dokonca jedným z najčítanejších britských románov. Po svete sa podľa zahraničných médií predalo viac než šesť miliónov kusov.

Kniha zachytáva príbeh slovenského Žida Laleho Sokolova, ktorý bol v roku 1942 prevezený do koncentračného tábora Auschwitz, kde mal za úlohu tetovať ďalších židovských väzňov. Jedného dňa sa v rade na tetovanie zjaví vystrašené mladé dievča Gita, do ktorej sa okamžite zamiloval.

TMDB

Tam sa začal príbeh veľkej lásky, ktorá trvala desaťročia až do ich smrti. „Vytetoval som jej číslo na ľavú ruku. Ona mi vytetovala jej meno do srdca,“ prezradil Lale spisovateľke Heather Morris, ktorá z nevšednej lásky z koncentráku urobila svetový bestseller.

Prostredníctvom ich spoločných rozhovorov a Laleho výpovedi sa viackrát v seriáli vraciame do minulosti, ktorá odkrýva, čomu všetkému musela dvojica židov čeliť. Aj napriek neľudskosti tamojšej doby a podmienok v koncentračnom tábore, je seriál stále príbehom nádeje, odvahy a hlavne veľkej lásky.

Okrem výnimočného príbehu sa fanúšikovia môžu tešiť aj zaujímavé herecké obsadenie. Rolu staršieho Laleho si zahrala hviezda z Pulp Fiction Harvey Keitel a spisovateľku Morris zasa herečka Melanie Lynskey, známa aj z účinkovania v seriáli The Last of Us. Hviezdnu dvojicu dopĺňajú mladé herecké talenty Jonah Hauer-King či poľská herečka Anna Próchniak.

TMDB

Zaujímavosťou celého projektu a jeho prepojenia so Slovenskom je okrem hlavných postáv, aj jeho samotný vznik. Tetovač z Auschwitzu sa totiž z veľkej časti nakrúcal v okolí Bratislavy či pri Novom Meste nad Váhom a podľa Slovak Film Comission zahraničná produkcia u nás preinvestovala 22 miliónov dolárov a bola to tak zatiaľ najväčšia investícia do projektu v audiovizuálnom priemysle na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú