Lekári a vedci dokážu objavovať stále novšie spôsoby ako pacientom prinavrátiť ich zdravie. Veľmi častým problémom je slabozrakosť či úplná slepota, ktorá bráni pacientom žiť plnohodnotný život. Nový chirurgický zákrok sa však dokáže o to postarať a umožniť im tak znova vidieť.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je od roku 2010 len v Spojených štátoch viac ako 2,5 milióna pacientov s postihnutím zraku. O ten mnohých z nich pripravilo ťažké poranenie mozgu, ktoré mohlo nastať aj po vážnej autonehode. V podobných prípadoch doposiaľ ostávali pacienti často úplne nevidiaci a nemysleli si, že opäť budú vidieť. Túto možnosť im však teraz môže vrátiť nový chirurgický zákrok, ktorý je jedným z najdôležitejších objavov v modernej oftalmológii.

Operácia, ktorá mnohým zmení život

Štúdiu viedlo niekoľko významných výskumníkov zo známych amerických univerzít a inštitútov, ktorí skúmali 20 postihnutých pacientov. Tí absolvovali operáciu kvôli Tersonovmu syndrómu. Ide o veľmi vážne poranenie, ktoré niektorým ľudom pri nehode spôsobovalo krvácanie do jedného alebo aj oboch očí. Vedci tak pri výskume mohli špeciálnej operácii, zvanej ako vitrektómia, podrobiť 28 očných buliev, ktoré boli poškodené silným krvácaním. Počas tejto operácie sa z oka odstráni tkanivo spoza šošovky. Ako náhradu zaň využili v tomto chirurgickom zákroku roztok chloridu sodného, ktorý sa mal postarať o prinavrátenie zraku pacientom.

zdroj fotografie: Washington University in St. Louis

Nenechaj si ujsť
Prelomové nanočipy v medicíne liečia orgány pacienta len jediným dotknutím
Viditeľné zlepšenie zraku po pár týždňoch

Niektorí z nich sa mu podrobili do 3 mesiacov po silnom krvácaní a ďalšia skupina ho zas absolvovala o čosi neskôr. Veľmi pozitívne výsledky sa ale dostavili u oboch typov pacientov, ktorým sa už dokonca po zhruba 4 týždňoch výrazne zlepšilo videnie. Ich ostrosť zraku bola pred operáciou v katastrofálnom stave a dosahovala hodnotu len 20/1290. Po krátkom období sa však ich zrak upravil na ostrosť až 20/40 a niekoľko ďalších mesiacov viedlo k zdokonaleniu ostrosti zraku na 20/20, teda mohli vidieť ako zdraví ľudia.

zdroj fotografie: Pixabay

Z výsledkov štúdie tak vyplýva, že v podstate príliš nezáleží na čase, kedy boli pacienti zasiahnutí krvácaním do očí a kedy boli operovaní touto metódou.

Najdôležitejším zistením bolo, ako dlho môžu lekári s operáciou čakať, než sa počas zákroku dostavia negatívne účinky na zrak postihnutého.“ – Dr. Rajendra S. Apte, PhD.

Týmto chirurgickým zákrokom, ktorý prináša viditeľné zlepšenie zraku už do niekoľkých týždňov tak mnohým pacientom svitá na lepšie časy. Znova budú môcť vidieť svet ako kedysi a pritom nezáleží, kedy kvôli krvácaniu do očí o svoj zrak prišli. Štatistiky sú nelichotivé a milióny pacientov po celom svete trápia práve takéto problémy, no vďaka vitrektómii sa budú môcť znova rozhliadať po svojom okolí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP