Ľudstvo nachádza pre umelú inteligenciu čoraz viac využití a kým niektoré sú prínosom len pre obrovské spoločnosti, iné majú obrovský potenciál pre celú spoločnosť a dokážu zlepšiť životy ohromného množstva ľudí. Ako informuje portál Interesting Engineering, akademikom zo Stanfordskej univerzity a z univerzity Notre Dame sa podarilo vytvoriť systém, ktorý postaví mestá na nohy.

Vyrieši mestský úpadok

Mestský úpadok postihuje drvivú väčšinu miest na svete a veľmi dobre ho poznáme aj na Slovensku. Tento jav sa prejavuje v podobe starnúcich budov, slabnúcej a rozpadávajúcej sa infraštruktúry či nedostatku údržby. Tieto procesy zase majú za následok aj problémy v ľudskej spoločnosti ako takej, keďže následne prichádza aj rastúca chudoba či nerovnosť medzi občanmi.

Takémuto úpadku je možné prejsť šikovným plánovaním, čo sa však stáva čoraz komplikovanejšie, keďže mestá rastú, ľudia sa sťahujú, pribúdajú nové možnosti a iné zase odchádzajú. Ľudia tak nie vždy toto plánovanie zvládajú a aj keď s ním už dnes pomáhajú rôzne špičkové systémy, po novom môže byť ohromnou pomocou umelá inteligencia.

Peter H/Pixabay

Umelá inteligencia v dnešnej dobe ešte vždy predstavuje najmä špecializované systémy, ktoré síce hrozia nahradením mnohých pracovných pozícií, ale zároveň dokážu pomáhať. Nový systém tohto typu je schopný identifikovať vo vývoji miest rôzne vzorce a všímať si aj mestské nerovnosti, ktoré napokon postihujú samotných občanov.

Potrebuje množstvo energie

Moderné systémy umelej inteligencie majú aj svoje odvrátené stránky, pričom jednou z nich je napríklad veľká spotreba energie. Práve energia je jednou z najdôležitejších komodít modernej civilizácie a len umelá inteligencia spoločnosti Google má potenciál ročne spotrebovať až 29,2 TWh, čo je porovnateľné so spotrebou celého Slovenska.

Analyzovali tri mestá

Pomocou modelu YOLOv5 výskumný tím analyzoval tri mestá – San Francisco, Mexico City a South Bend v Indiane. Tento systém je schopný identifikovať objekty a použili ho na vyhodnotenie ôsmich typov objektov – výtlky na cestách, grafity, odpad, stany, rozbité okná, fasády v zlom stave, buriny a tiež sprejové označenia, ktoré môžeme vídať na cestách pred ich rekonštrukciou.

Obzvlášť efektívny bol tento systém v husto osídlených oblastiach a ukázal sa ako oveľa lepší, než doterajšie tradičné metódy. Plánovanie miest, údržby špecifických infraštruktúr a obnovy rôznych oblastí sa tak môžu práve vďaka umelej inteligencii stať oveľa efektívnejšími.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP