Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Univerzity Columbia vyvinuli jedinečnú umelú inteligenciu, ktorá vytvorila svoju vlastnú alternatívnu fyziku, informuje portál ScienceAlert. Nevídané fyzikálne zákony tento program použil na vysvetlenie toho, čo vídame v realite – sú pritom prekvapivo presné, v porovnaní s našou fyzikou im ale niečo chýba.

Fyzika mimozemšťanov

Novú fyziku program vymyslel na základe fyzikálnych fenoménov, ktoré mu vedci ukázali a nachádzajú sa prirodzene na Zemi. Tím odborníkov chcel vedieť, či by mala potenciálna mimozemská svoje vlastné fyzikálne zákony pre vysvetlenie rôznych fenoménov. Každý pokus umelej inteligencie prišiel s rovnakým počtom premenných, avšak konkrétne premenné sa vždy líšili.

Vedci tiež chceli zistiť, či tento program zvládne vymyslieť úplne nové premenné a pomôcť tak vysvetliť nové fenomény, ktoré zatiaľ ľudstvo nedokázalo vysvetliť dostatočne, prípadne ich nevysvetlilo vôbec.

Takýmto prípadom môžu byť najnovšie dáta z Veľkého hadrónového urýchľovača častíc, keďže môžu nastať javy, pre ktoré zatiaľ vysvetlenie nemáme a umelá inteligencia môže byť oveľa rýchlejšia.

Pixabay

„Koľko ďalších zákonov nám chýba len preto, že nemáme potrebné premenné?“ pýta sa matematik Qiang Du a v tím v rámci štúdie dodáva, že k objavom učineným týmto programom došlo aj bez toho, aby bol pred tým oboznámený s inými fyzikálnymi zákonmi a tým, ako vesmír vlastne funguje a aké fyzikálne zákony definované ľuďmi hrajú v konkrétnych fenoménoch rolu.

CERN tvorí dáta neustále

Urýchľovače častíc v CERNe neustále tvoria nové dáta a objavujú častice či javy, pre ktorých jasné opísanie a vysvetlenie sú potrebné komplikované výpočty a množstvo precíznej práce. Príkladom je napríklad aj nedávny objav troch úplne nových exotických častíc, ktoré zohrávajú v časticovej fyzike dôležitú úlohu.

Nie sú lepšie

Faktom však je, že výsledkom štúdie nie sú nutné fyzikálne zákony a vysvetlenia reality, ktoré sú lepšie či efektívnejšie, než tie naše. Napriek tomu ale ide o kľúčový krok smerom k zefektívneniu vedeckého výskumu pomocou umelej inteligencie. V rámci tohto experimentu pritom program dostal len videá fyzikálnych javov, ktoré ľudstvo dobre pozná.

Prvou otázkou pre AI bolo, aké je minimálne množstvo premenných pre opísanie určitých fenoménov. Jednalo sa napríklad o dvojité kyvadlo, ktoré potrebuje podľa našej fyziky štyri premenné – uhol a uhlovú rýchlosť oboch kyvadiel.

Umelá inteligencia prišla po niekoľkých hodinách s vlastnou odpoveďou, na základe ktorých je potrebných 4,7 premenných.

Pixabay

Dve z týchto premenných zrejme predstavovali uhly ramien, zvyšné však ostali záhadou. Napriek tomu však dokázal program, na základe týchto premenných, predpovedať nasledujúce správanie sa pozorovaných systémov. Jedná sa tak, aspoň zatiaľ, o čiernu skrinku, do ktorej vedci nedokážu tak ľahko nahliadnuť a jej vnútorné fungovanie ostane chvíľu nepochopené. Nedávno si umelá inteligencia vytvorila dokonca svoj vlastný jazyk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú