Umelá inteligencia sa stáva čoraz väčším a efektívnejším pomocníkom v rôznych odvetviach, ľudia však do značnej miery pociťujú aj jej nevýhody a ohrozuje dokonca aj množstvo pracovných miest. Ako navyše informuje ScienceAlert, na vzostupe je ďalší vážny problém týkajúci sa energetiky a spotreby elektrickej energie.

Neprestáva rásť

Už dávnejšie sa začali experti zaoberať uhlíkovou stopou ťažby kryptomien, ktorá predstavovala spotrebu celej krajiny. Teraz sa ukazuje, že je používanie umelej inteligencie rovnako, ak nie viac, energeticky náročné a teda vytvára aj vážnu uhlíkovú stopu. Podľa aktuálnych dát momentálny tvorí celý IT priemysel približne 2 % svetovej produkcie oxidu uhličitého (CO2).

Z tohto čísla predstavuje využívanie a prevádzka rôznych systémov umelej inteligencie len zlomok, avšak ak bude rast pokračovať, už do roku 2030 má len samotná AI produkovať až 3,5 % svetových emisií CO2. Len spoločnosť OpenAI vynakladá na prevádzku ChatGPT a iných systémov denne až 700 000 amerických dolárov, pričom svoje služby poskytuje približne 100 miliónom ľuďom na celom svete.

Nahradí tretinu pracovných miest

Podľa nedávnej analýzy môže umelá inteligencia nahradiť na Slovensku až 33 % pracovných miest. Zároveň by mohla do roku 2040 priniesť zvýšenie každoročného rastu produktivity globálnej ekonomiky o 0,2 až 3,3 percentuálneho bodu. Zavádzanie umelej inteligencie napomáha hospodárstvu, ale otvára aj potenciál na zlepšenie služieb verejnosti.

Desivé čísla

Vedci však dodávajú, že je prakticky nemožné vypočítať presný dopad tejto technológie na životné prostredie, keďže nemajú k dispozícii ani všetky potrebné dáta. V nedávnej štúdii napríklad vypočítali, že trénovanie jazykového modelu GPT-3 na vzorke cez 500 miliárd slov spotrebovalo takmer 1,3 GWh elektrickej energie a bolo nutné použiť až 10 000 čipov.

LLNL/Twitter

Tento proces tak mal vyprodukovať ekvivalent 550 ton CO2 a novšia verzia, GPT-4, mala byť trénovaná až na 570-násobne väčšom množstve parametrov, než jej predchodca. Ako navyše dokazujú spomínané prevádzkové náklady OpenAI, jednoduchá nie je ani následná prevádzka týchto systémov.

Inovácie v oblasti elektroniky a kybernetiky majú síce obrovský potenciál posunúť ľudstvo vpred, je však nutné brať do úvahy aj ich dopad na životné prostredie, ktorý nie je rozhodne zanedbateľný. Jedným z riešení je napríklad zvýšenie ekologickosti prevádzky použitím obnoviteľných zdrojov, ale aj zlepšenie recyklácie rôznych elektronických komponentov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú