Ľudstvo pokračuje v intenzívnom vývoji systémov umelej inteligencie, ktorá sa stáva nielen čoraz efektívnejšou, ale tiež úspešne preniká do stále väčšieho množstva rôznych oblastí. Ako upozorňuje Ars Technica, po novom prenikla AI aj do meteorológie a zaznamenala vážne úspechy – podarilo sa použiť ju na prekvapivo presné predpovedanie počasia.

Klasické metódy už prekonal

Za systémom umelej inteligencie, ktorý dokázali vedci použiť na predpovedanie počasia, stojí Google DeepMind a čo je najprekvapivejšie, podľa štúdie zverejnenej prostredníctvom žurnálu Science sa pomocou tohto systému podarilo pozoruhodne prekonať klasické metódy, ktoré meteorológovia používajú. Prekonať klasické systémy sa umelej inteligencii podarilo pri predpovedaní globálneho počasia na najbližších 10 dní.

Ako ďalej dodáva The Washington Post, umelá inteligencia môže už čoskoro priniesť oveľa presnejšie predpovedanie počasia. Nový systém dostal názov GraphCast a tradičné systémy prekonal v presnosti predpovedania teploty, atmosférického tlaku, rýchlosti a smeru vetra a stoviek ďalších parametrov, ktoré sú pre podobné systémy kritické.

rommma/freepik

Čo je však skutočne neuveriteľné je rýchlosť, ktorou GraphCast tieto predpovede zvláda. Stovky rôznych vývojov počasia na najbližších 10 dní s rozlíšením 0,25 ° dokázal GraphCast predpovedať len v priebehu jedinej minúty a podľa odborníkov prenikla umelá inteligencia do meteorológie nielen skôr, ako čakali, ale navyše aj oveľa pôsobivejšie.

Potrebuje množstvo energie

Aj keď môže práve v prípade meteorológie energiu ušetriť, v skutočnosti spotrebúvajú systémy AI na celom svete ohromné množstvá elektrickej energie. Nedávna analýza pritom naznačuje, že len samotný nástroj ChatGPT by nás mohol stáť zhruba 564 MWh denne.

Bránia mu nedostatky

Bohužiaľ má GraphCast aj naďalej nedostatky v niektorých parametroch, kvôli ktorým nie je pripravený kompletne nahradiť tradičné modely a systémy. Nedarilo sa mu napríklad spoľahlivo predpovedať zintenzívnenie hurikánu Otis, avšak vedci tento systém aj napriek jeho nedostatkom nezatracujú. Ohromným lákadlom totiž môže byť cena.

Z hľadiska spotreby energie môže byť takýto systém na báze umelej inteligencie až 1 000-násobne lacnejší, čo je skvelá správa obzvlášť v prípade, že sa podarí vychytať jeho muchy. AI sa tak pomaly ale isto stáva nástrojom, ktorý ľudstvo využije prakticky kdekoľvek.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú