Umelá inteligencia sa dostáva čoraz viac do popredia a začína prekonávať aj limitácie, o ktorých v posledných rokoch často rozprávali skeptici. Mnohí sú naďalej presvedčení o tom, že pre nás umelá inteligencia nie je hrozbou, avšak jej dopad na ľudstvo je nepopierateľný a to ako na každodenný život, tak aj na veľmi špecifické oblasti priemyslu.

Obzvlášť desivým sa stáva použitie tejto technológie v armáde a bojových systémoch, či už sa jedná o letectvo, pásovú techniku alebo vesmírne špionážne systémy. Všetky tieto oblasti majú pre umelú inteligenciu veľký potenciál a to dokonca aj tá najzákladnejšia jednotka každej armády – ľudský vojak. Ako ďaleko je ľudstvo od ich nahradenia autonómnymi robotmi?

Široká škála možností

Medzi tie najzrejmejšie použitia umelej inteligencie v armáde a vojenskej technike patrí kybernetická bezpečnosť a ochrana kľúčových systémov pred hackermi, prípadne spravovanie iných počítačových systémov, ktoré sú v dnešnej dobe pri vedení vojska nesmierne dôležité. Zapriahnutie takejto technológie má ohromný potenciál zjednodušiť prácu ľudí a zvýšiť efektivitu.

Už dnes je umelá inteligencia schopná reálnej prevádzky, ako dokazuje aj Izrael. Ten nasadil túto technológiu napríklad v podobe robotických obranných systémov, ktoré dokážu s vysokou presnosťou zasiahnuť správny cieľ. Hlavnou úlohou je v tomto prípade obrana proti teroristom, ktorý sa môžu nachádzať v oblasti s množstvom civilistov a pre ľudí je extrémne ťažké ich spoľahlivo zamerať, píše portál EuroNews.

Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia

Práve rozoznávanie cieľa je jednou z najsľubnejších oblastí, pri ktorých je možné umelú inteligenciu použiť. Výhodou je, že je možné systém vycvičiť na tisícoch či dokonca miliónoch rôznych cieľov, s ktorými dokáže nový cieľ porovnať takmer okamžite, oveľa rýchlejšie ako človek a zároveň vziať do úvahy rôzne situačné premenné. To je možné využiť nielen pri obrane pred teroristami, ale tiež v letectve či v najmodernejších tankoch.

Nenápadné preteky
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP