Umelá inteligencia je dnes v kurze. Využívaná je v čoraz viac prípadoch, pričom najviac je to v prípade fotografií. Príkladom sú smartfóny, kde AI sa využíva na rozpoznanie scény a následným zvolením správneho nastavenia.

K využívaniu umelej inteligencie pristúpila aj spoločnosť Facebook a to vcelku zaujímavým spôsobom. Výskumníci spoločnosti totiž začali s vývojom algoritmu, ktorý dokáže fotografie so zavretými očami nahradiť otvorenými. Výsledok je pritom viac než presvedčivý a len ťažko by si odhadol, ktorá fotografia je upravená a ktorá nie.

Zatiaľ len vo fáze výskumu a testovania

Technológia nie je úplne novinkou. Už aj teraz existuje niekoľko nástrojov, ktoré dokážu dokresliť otvorené oči. Nie sú však úplne dokonalé a pôsobia dosť neprirodzene. Nový algoritmus však využíva strojové učenie, pri ktorom sa trénuje na klasickej fotografii s otvorenými očami. Podľa nej si následne vytvorí vlastný model, ktorý obsahuje viacero parametrov ako tvar, farbu a množstvo iného. Následne pri fotografii človeka so zavretými očami ho identifikuje a dotvorí mu otvorené oči.

Zobraziť celú galériu (3)
Facebook: Algoritmus (štvrtý stĺpec) je porovnávaný s podobnou technológiou od Adobe (tretí stĺpec)

Nenechaj si ujsť!
Významný krok pre medicínu: Umelá inteligencia lepšie identifikovala zhubný nádor než lekári

Na obrázku môžeš vidieť, ako obstál nový algoritmus v porovnaní s technológiou od Adobe. Výsledok je skutočne veľmi presvedčivý a hlavne v tom prvom prípade by si len ťažko tipoval, že ide o upravenú fotografiu. Technológia je pritom ešte stále len vo vývoji a existuje tu niekoľko nedostatkov. Problém je hlavne pri ľuďoch s okuliarmi a pri fotografiách vytvorených v nezvyčajnom uhle. Takisto tiež nie je zatiaľ známe, či sa táto technológia plánuje integrovať priamo do aplikácie Facebook.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú