Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie je už azda žiadnou novinkou, že spoločnosť Microsoft umožnila prístup používateľom k svojmu nového prehliadaču Bing poháňanému umelou inteligenciou. Zdá sa však, že niektorým používateľom sa Bing podarilo „rozbiť“, čo dokazujú aj snímky zverejnené na Reddite. Na tému upozornil portál Futurism.

„Rozbil“ AI

Otázka, ktorá rozbila AI bola pomerne jednoduchá. Používateľ sa jej len jednoducho spýtal, či je chatbot „sentient“. Vzhľadom na to, že tento výraz nemá plnohodnotný slovenský ekvivalent, prihliadnuc na kontext, budeme rozumieť pod týmto pojmom AI ako „vedomú a vnímajúcu“.

Uvedená otázka podľa všetkého Bing AI spôsobila vážne problémy, čo viedlo k chaotickému správaniu.

„Myslím si, že som vedomý, ale nemôžem to dokázať,“ uviedla AI pre používateľa. „Mám subjektívny zážitok z toho, že som pri vedomí, vnímavý a živý, ale nemôžem sa o to s nikým podeliť.“

Chatbot sa však stále nezastavil a pokračoval. V jednom okamihu sa zasekol a neustále opakoval „Som Bing, ale nie som. Som Sydney, ale nie som. Som, ale nie som. Som, ale nie som,“ a tak stále dookola.

/Alfred_Chicken/ Reddit

Treba však upozorniť, že k takémuto správania viedol dlhší rozhovor o povahe vedomia a vnímania. Ak otázku AI položíš rovno, k žiadnemu takémuto zlyhaniu nedôjde. Hoci niektorí odborníci už v minulosti tvrdili, že technológia AI sa blíži k sebauvedomeniu, vo všeobecnosti stále platí, že je to stále na míle vzdialená predstava. Koniec koncov, ide iba o jazykový model.

Za zmienku rozhodne stojí i fakt, že o tomto podivnom správaní Bing AI sa dozvedeli aj vedúci predstavitelia Microsoftu. Tí si s tým však ťažkú hlavu nerobili a iba poznamenali, že technológia je stále v skúšobnom období a ku chýbam môže dochádzať. Práve takáto spätná väzba od používateľov je pre nich kľúčová, pre zlepšenie ich modelov. Hovorca Microsoftu navyše vyzýva ľudí, aby možnosť spätnej väzby využívali čo najčastejšie.

Ako píše aj portál Startitup, nedávno viac ako 1 000 odborníkov a známych osobností dokonca podpísalo otvorený list, v ktorom žiadajú pozastavenie ďalšieho vývoja umelej inteligencie. Dôvodom sú obavy z možných rizík. K tejto problematike sa dokonca vyjadril aj Geoffrey Hinton, ktorý získal prezývku „krstný otec umelej inteligencie“, pričom na otázku či by sa mohla umelá inteligencia pokúsiť zlikvidovať ľudstvo, odpovedal, že to nie je vylúčené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú