Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Z roka na rok sa mení prístup, akým používame smartfóny. Aktuálne sú v kurze rôzne nástroje sebarozvoja, respektíve iné produktívne orientované aplikácie, ktoré nás dokážu vytrhnúť z neustále sa opakujúcej slučky posledných dní.

Toto je náš výber 8 (nielen) Android aplikácií, o ktorých si myslíme, že by si mal vedieť. Vec, že na každú položku vo výbere existuje pre každého jedinca vyhovujúcejšia alternatíva, takže sa nasledujúce tipy neboj využiť aj k inšpirácii.

Notion

Na trhu existuje hneď niekoľko variantov aplikácií orientovaných na ukladanie poznámok, myšlienok a nápadov. Sú medzi nimi jednoduchšie varianty, ako napríklad dedikované poznámky od Applu či Keep od Google, ale aj zložitejšie nástroje, kde radíme Notion.

Ten v samotnej podstate funguje ako extrémne komplexný zápisník, slúžiaci pre vlastnú organizáciu, ale aj manažment menších tímov. Okrem integrácie viacerých používateľov do projektov, Notion disponuje aj tabuľkovým editorom či kanban tabuľami, pričom všetky jeho súčasti medzi sebou nádherne komunikujú.

Výhodou je aj jeho nesmierna všestrannosť, keďže aplikáciu nájdeš na mobiloch, desktopoch, ale aj v prehliadačoch. Dvojsečnou zbraňou je tak komplexnosť, kedy množstvo funkcií, ponúk a prepojení môže nováčikov ľahko odradiť.

Adobe Scan

Odkedy poznáme túto aplikáciu, po fyzickom skeneri sme ani nesiahli. Asi ako pri každom produkte, aj pri skenovacích aplikáciách nájdeš kvantum alternatív, medzi ktorými sa zorientujú len ti najvytrvalejší.

Našou voľbou je jednoznačne Adobe Scan. Aplikácia funguje náramne dobre a jej používateľské prostredie nezavádza používateľa zbytočne mimo hlavné funkcionality. To znamená, že všetko je na dosah jedného, maximálne dvoch klikov.

Chválime aj prítomnosť jednoduchého editora naskenovaného dokumentu a hneď niekoľko možností zdieľania – či už skrz emaily, link alebo uložením na cloud. Vzhľadom na to, že ide o aplikáciu spoločnosti Adobe, dokumenty sa natívne ukladajú vo formáte PDF.

Twilight

Čím ďalej tým viac sme obklopovaní displejmi. Tie vyžarujú modré svetlo, čím nám narúšajú cirkadiánny cyklus, čo veľmi zjednodušené znamená, že telo vplyvom modrého žiarenia nevie presne povedať, kedy sa má pripravovať na spánok.

Najideálnejším riešením je sa takémuto svetlu, primárne pred spánkom, vyvarovať. Málokto však vie, že nočný filter s oranžovým podtónom nie je absolútnou cestou, kde sa rozhodne odporúča siahnuť ešte po radikálnejšom riešení.

Tým je červené sfarbenie displejov. Používateľsky prijateľným riešením na Androidoch je aplikácia Twilight, ktorá sa svojou jednoduchosťou používania povyšuje nad akúkoľvek konkurenciu.

NEPREHLIADNI
Už to nezvládame. Prieskum ukazuje, ako ničia obrazovky Slovákov cez pandémiu

Dokážeš si v nej nastaviť intenzitu sfarbenia a stmavenia displeja, a to všetko za prítomnosti rôznych rozvrhov. Twilight sa teda môže zapínať v určitý čas, v závislosti od budíka alebo so západom slnka.

Pocket Casts

Pocket Casts nie je žiadnou novinkou na poli podcastových aplikácií, no máme za to, že sa o nej, najmä na Slovensku, hovorí málo. Podcasty sa totiž za posledné mesiace stali neodvrátiteľnou súčasťou našich životov, a preto by ich konzumácia mala byť čo najprívetivejšia.

Dedikované riešenie od Google tu samozrejme je a pomaly ale iste sa z neho stáva konkurencieschopný nástroj, no ani zďaleka sa Podcasty Google nedajú zrovnať s tak silným gigantom, akým je Pocket Casts.

V prvom rade, aplikácia je prehľadná a ak niekomu rozloženie podcastov na domovskej obrazovke nevyhovuje, vždy si ho vie v nastaveniach prispôsobiť. Skvelo je riešený aj manažment epizód či ich filtrovanie, respektíve automatické vymazávanie po vypočutí. Pre špecifickú skupinu konzumentov sú tu tak prítomné štatistiky počúvania a história.

Aplikácia exceluje aj v oblastí optimalizácie pre Androidy, kedy sme v minulosti pri konkurencii, napríklad Castbox, pozorovali neprimerané vypínanie na pozadí. Pocket Casts je tu pre používateľa vždy, keď ho potrebuje a bez zbytočných technických zakopnutí.

Bitwarden

Boli časy, kedy by sme na tomto mieste odporúčali LastPass, ako jediný manažér hesiel, ktorý bežný používateľ k životu potrebuje. Keďže sa pred niekoľkými týždňami jeho finančný plán nadobro zmenil, aj my sme hľadali alternatívu.

Vtedy sme prakticky náhodou natrafili na graficky primitívny Bitwarden, ktorý robí v podstate to isté, čo LastPass, len zadarmo. Čiže aj synchronizáciu medzi Androidom a Windowsom súbežne, čo spomínaná alternatíva začiatkom roka zahrnula pod prémiové, a teda platené funkcie.

Spoľahnúť sa môžeš aj na dodatočné prvky ochrany trezorov za pomoci biometrie, či dvojfaktorového overovania. Jedinou nevýhodou je menšia miera vyladenosti mobilnej aplikácie, kedy komplexnejší akt manažovania hesiel by sme radšej prenechali na väčšiu, desktopovú verziu.

Tasker

Konkurenčný iOS v sebe skrýva skratky, ktoré najmä technologickí nadšenci neustále využívajú, zatiaľ čo bežní používatelia o nich ani nevedia. V jadre pritom dokážu zabezpečiť takú mieru automatizácie, akú nedosiahnu ani dedikované zariadenia chytrých domácností.

Žiaľ, majitelia Androidov takúto vymoženosť v základe operačného systému nenájdu, a preto sa musia spoliehať na aplikácie, akou je napríklad Tasker. Vďaka nej môžeš automatizovať väčšinu funkcií, a to aj bez rootu systému.

Samozrejmosťou je podmienkovanie, kedy si vieš nastaviť niekoľko profilov správania sa jednotlivých funkcionalít systému, ale aj aplikácií tretích strán, v závislosti od dátumu, času alebo polohy. Aplikácia stojí jednorazovo 3,59 €, no funguje prakticky bezchybne.

Nike Run Club

Mnohí z nás ostali za posledný rok zavretí doma, čo mohlo vyústiť k ešte obmedzenejšiemu pohybu. K udržaniu fyzického, ale aj mentálneho zdravia, siahli aj tí najväčší odporcovia pohybu po športe.

K tomu v roku 2021 neodmysliteľne patria aj aplikácie, ktoré v digitálnom obchode nájdeš neúrekom. My nedáme dopustiť na appku Nike Run Club, excelentne a prehľadne dohliadajúca na naše pravidelné behanie.

Tá nás neustále upozorňuje na vynechávanie behov, a teda sa celým pomyselným tímom stará o to, aby sme pravidelne dosahovali nastavené ciele. Nechýbajú rôzne režimy behu – od nastavovania vzdialenosti či času, respektíve nasledovanie stanovených úloh na ceste za vopred stanoveným cieľom.

Nápomocné sú aj komentáre (síce nie v slovenčine) koučov, či už v rámci celistvého tréningu alebo aj jednotlivých behov, kedy upozorňujú napríklad na prebehnutú vzdialenosť.

Audiolibrix

Je veľká škoda, že Slováci nenájdu na službe Audible Slovensky nahovorený knihy. Preto sa aktuálne musíme utiekať ku rôznym alternatívam, ktoré rozhodne nie sú tak pohodlné, ako spomínaná služba od Amazonu.

Excelentným kompromisom medzi cenou, objemom knižnice a pohodlnosťou je u nás Audiolibrix. Aplikácia funguje v podstate v dvoch režimoch, a to na nakupovaní kníh alebo mesačných platbách, čo organicky rozdeľuje konzumentov na dve skupiny – vášnivých čitateľov a tých, ktorí po (audio) knihe siahnu raz za čas.

Predplatný režim tak sprístupňuje jednu knihu podľa výberu za mesiac, čo by pre väčšinu používateľov malo stačiť. Špičkovo je na tom aj používateľské prostredie, ktoré uľahčuje prechádzanie knižnicou, jej triedenie alebo zrýchľovanie a navigáciu v rámci nahrávok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú