Ukrajinskej armáde sa podaril ďalší dôležitý kúsok a pomocou strely dodanou zo zahraničia zostrelila špičkovú ruskú helikoptéru. Zásah je zachytaný aj na videu, ktoré veľmi rýchlo obletelo celý svet a okrem čistého zásahu vyobrazuje aj vysokú účinnosť striel Starstreak, informuje The Times.

Obávaná britská strela

Britská strela Starstreak funguje už od 80-tych rokov a zbrojárska spoločnosť Thales Air Defence ich vyprodukovala už tisícky. Ako spomína Reuters, dodanie týchto obranných zbraní Ukrajine ohlásilo Spojené kráľovstvo 16. marca a k zostreleniu prvej helikoptéry pomocou nich došlo len pred pár dňami, 1. apríla.

Prenosnou strelou Starstreak sa podarilo zostreliť ruskú útočnú helikoptéru Mi-28, ktorá je schopná útočiť na pozemné objekty a pomocou riadených striel ničiť aj ťažko obrnené tanky. Okrem legendárnych amerických striel Javelin či Stinger sa tak na Ukrajine osvedčila aj táto britská špička.

Strely Starstreak sú, podobne ako Stinger či Javelin, prenosné a k operácii stačí jeden vojak, pričom celý systém váži 14 kg. Efektívny dosah je maximálne 7 km a strela obsahuje tri menšie strely s hmotnosťou 3 x 0,9 kg vyrobené z volfrámovej zliatiny, vysvetľuje spoločnosť Thales.

Zameriava operátor

Približne polovica hmotnosti každej strely, teda asi 450 g, je tvorená výbušnou náložou a zameriavanie zabezpečuje operátor zbrane. Zameriavací mechanizmus je totiž zabudovaný do odpaľovacieho zariadenie a operátor ním aj po vystrelení sleduje cieľ, v tomto prípade helikoptéru.

Pomocou dvoch laserov je na cieli vytvorená dvojrozmerná matrica, vďaka ktorej dokáže sub-munícia v podobe troch menších striel určiť svoju pozíciu v pomere k cieľu. Strely následne korigujú svoju trajektóriu tak, aby mierili na stred matrice.

Thales Air Defence

Strely sú vybavené oneskorenou rozbuškou, vďaka čomu dôjde k detonácii až po prerazení cieľa. Volfrámový obal je navyše navrhnutý tak, aby po explózii vyslal do okolia čo najviac šrapnelov a maximalizoval tak ničivú silu strely. Systém je efektívny nielen proti leteckým cieľom, ale tiež proti pozemným.

Osvedčený v boji

Systém Starstreak sa teší svojej popularite nielen svojmu úspešnému bojovému nasadeniu na Ukrajine, v Južnej Afrike či Thajsku, no tiež vďaka modulárnosti.

Starstreak je totiž možné používať nielen ako prenosnú strelu, ale tiež ako výbavu helikoptéry, lode, obrneného transportéru so šiestimi takýmito strelami či dokonca armádneho auta.

Okrem toho existuje aj odpaľovacie zariadenie, ktoré nesie tri strely Starstreak a môže byť použité samostatne alebo upevnené na aute.

Spoločnosť Thales okrem toho vyrába aj známe strely Javelin, proti ktorým sa nedokážu brániť ani moderné ruské tanky a aj strely hellfire, ktoré sú používané predovšetkým helikoptérami proti obrneným pozemným cieľom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP