Aktualizované 22. 5. 2022: Ukrajinská armáda využíva elektrické „bicykle“ nielen na rýchly a tichý presun svojich špičkových snajperov, ale dokonca aj vojakov s ťažkými protitankovými zbraňami, informuje Interesting Engineering.

Na elektrických bicykloch spoločnosti Eleek, ktoré sú však kvôli svojej maximálnej rýchlosti až 90 km/h skôr motocyklami, je možné presúvať protitankové strely NLAW. Tie sa spolu so strelami Javelin na Ukrajine osvedčili ako vysoko účinné proti prevažne starým ruským tankom, ktoré na to nie sú pripravené.

Pôvodný článok:

Jedným z dôvodov, prečo Ukrajina zvládla odraziť inváziu ruských vojsk na svojom území, je aj výdatná podpora zo strany Západu, ktorý tamojšej armáde dodáva najmodernejšie zbrane – drony, rakety Javelin a systémy NLAW.

Naproti tomu výbava Ruska je slávna skôr na papieri. V praxi sú na bojiskách staré sovietske tanky a pofidérna technika, ktorá vyzerá, akoby ju pozliepali úplní amatéri po bohatom nákupe v bežnom e-shope s elektronikou.

Už aj e-bajky a e-motorky

Startitup informuje aj o ukrajinskej technike, ktorá síce nebude znamenať víťazný rozdiel, ale je nepochybne poriadne zaujímavá. Reč je o elektrickej motorke od firmy Eleek.

Atom Military je v miestnych podmienkach oficiálne registrovaný ako elektrobicykel, čo by v Európe, kde ti motor môže pomáhať len do rýchlosti 25 km/h určite neprešlo.

Eleek

Model Atom dokáže vďaka 3 000 W motoru. rýchliť až na „automobilových“ na 90 km/h, pričom batéria s kapacitou 3 600 Wh by mala stačiť na dojazd 100 až 150 kilometrov. To sú naozaj úctyhodné parametre, o ktorých môže snívať aj prakticky akýkoľvek elektrický skúter renomovaných výrobcov.

Cena vojenského e-biku je však okolo 4 000 eur, takže v tomto smere sa im ukrajinský stroj nepochybne vyrovná. Batéria sa nabije za 5 hodín, no k nabíjačke budeš musieť dotlačiť stroj s hmotnosťou 70 kg. To je takmer trikrát viac ako pri bežnom e-bajku, na čo sú teda „banderobajku“ pedále, úplne nechápeme. Bez elektropohonu určite ďaleko nezájde.

Vojenskej verzii Atomu nechýba ani doplnková výbava. Samozrejmosťou je svetlomet, brzdové svetlo, USB port pre napájanie mobilného zariadenia a prídavná 220 V zásuvka. Armáda dostala elektrické stroje s kotúčovými brzdami a 17-palcovými kolesami. Ukrajina dostala v rámci prvej dodávky už viac ako 50 exemplárov a aktuálne sa zbierajú peniaze na ďalšie.

Podobné stroje už komerčne objednali a používajú aj v armáde v Dánsku, Veľkej Británii či Rusku. Portál The War Zone informoval, že tieto elektrické motorky Eleek nájdeš v rámci ukrajinských ozbrojených jednotiek napríklad v rámci tzv. Gruzínskej légie, teda jednotky sformovanej najmä z vojakov pochádzajúcich z tohto regiónu.

Veliteľ Mamuka Mamulashvili uviedol, že tímy používajú stroje od Eleek na tichú dopravu na miesto určenia, kde z väčšej vzdialenosti zaútočia a potom na motorke / e-bajku rýchlo zmiznú, kým Rusom pomôže delostrelectvo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP