Najodvážnejšie plány vesmírnych agentúr i súkromných spoločností z toho sektora cielia z dlhodobého hľadiska na kolonizáciu Marsu, ktorá je však stále veľmi vzdialeným cieľom. Alternatívou môže byť podľa mnohých vytvorenie kolónie na omnoho bližšom vesmírnom telese – na Mesiaci. Predstavu života mimo Zeme na lunárnom povrchu teraz predstavila aj Európska vesmírna agentúra (ESA) vo videu.

Unikátny koncept lunárnej kolónie

Plány na osídlenie Mesiaca človekom sú už v plnom prúde a vlastné misie za týmto účelom už odhalila nielen NASA v programe Artemis, ale aj ESA, ktorá si pripravuje pôdu pre vytvorenie budúcich kolónií.

 

Momentálne sú známe plány na vyslanie vlastných satelitov v projekte Moonlight, ktorý by mal dosiahnuť svoj cieľ do konca desaťročia, teda pár rokov po pristátí prvých astronautov z NASA na Mesiaci. ESA predstavila svoju víziu lunárnej architektúry ešte na jeseň minulého roka, kedy prezentovala výsledok spolupráce s architektonickou firmou Skidmore, Owings & Merrill.

SOM

Na tomto projekte spolupracovali od roku 2018. Vlani sme tak mohli vidieť prvé počítačové zábery lunárnej základne, teraz však Európska vesmírna agentúra odhalila k tejto vízii aj krátky filmy s názvom „Život po Zemi“. 4-minútová snímka prezentuje predstavu budúcnosti a vytvorenie lunárnej kolónie, ktorú budú obývať astronauti a ktorá by sa raz mohla pretaviť do reality.

Budúcnosť života na Mesiaci

Tento koncept je súčasťou aktuálnej výstavy 17th International Architecture Exhibition v talianskych Benátkach, kde je tento rok prezentovaná téma „Ako budeme spolu žiť“. Jej súčasťou je práve aj vízia ESA, ktorá okrem firmy Skidmore, Owings & Merrill na projekte spolupracovala aj s bývalým astronautom NASA Jeffreym Hoffmanom.

Okrem krátkeho filmu sú súčasťou expozície aj dva veľké lunárne exponáty, ktoré prezentujú mesačnú základňu. Celá myšlienka, spolu s videom, prevádza návštevníkov a diváka cestou kolonizácie Mesiaca a vytvorením udržateľnej budúcnosti na lunárnom povrchu, ktorú majú pomôcť vybudovať nielen vesmírne agentúry, ale aj firmy zo súkromného sektora ako napríklad SpaceX.

Video zobrazuje kolóniu vybudovanú na okraji krátera Shackleton na južnom póle Mesiaca, kde stále dopadá svetlo zo Slnka potrebné pre napájanie kolónie solárnymi panelmi. Zároveň by mali kolonisti trvalý výhľad na domovskú Zem a taktiež prístup k ukrytým zásobám vody vo vnútri krátera, ktoré je trvalo zatienené.

NEPREHLIADNI
Na Mesiac prinesieme GPS aj Skype, Európa predstavila veľké plány novej kolonizácie

Aj vďaka takýmto detailom pôsobí vízia ESA reálnejšie ako ktorýkoľvek doterajší návrh. „Život po Zemi“ sa tak raz môže stať realitou a hoci nemusí skutočnosť o niekoľko rokov do detailov odrážať prezentovaní snímku na výstave v Benátkach, môže byť tomu veľmi blízko.

Vtáčia perspektíva možnej kolónie na povrchu Mesiaca. Zdroj: SOM

Misie na Mesiaci by potom po vybudovaní základne mohli trvať aj niekoľko mesiacov a pokiaľ by sa kolónia vysporiadala s kritickými problémami, ktorými sú napríklad radiácia a množstvo lunárneho prachu, môže sa jedného dňa stať aj turistickou destináciou pre zámožných vesmírnych cestovateľov zo Zeme.

Myšlienka vesmírneho turizmu už teraz nie je pre mnohé firmy vôbec cudzia a takáto kolónia by len umocnila budúce ciele v kolonizácii luny a neskôr aj Marsu, kde by sa človek mohol prvýkrát dostať práve po krátkej zastávke na Mesiaci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú