Astronómom sa vo vzdialenosti viac než 700 miliónov svetelných rokov podarilo detegovať nádherné vesmírne divadlo, počas ktorého čierna diera roztrhala blízku hviezdu na „márne kusy“. Prvýkrát tak majú vedci v rukách priame dôkazy o takomto type extrémnych udalostí. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Hviezda sa dostala do nebezpečnej blízkosti čiernej diery

Ako píše portál SYFY, svetlo z tejto udalosti sa na našu planétu dostalo ešte 9. apríla 2019, pričom celú udalosť sa podarilo zaznamenať observatóriám ZTF a ATLAS. Podľa prvotných informácií malo ísť o explodujúcu hviezdu. Ďalšie pozorovania však naznačili, že pôjde zrejme o niečo oveľa exotickejšie, ako len o „obyčajnú“ supernovu.

Ilustračný obrázok akrečneho disku čiernej diery. DESY, Science Communication Lab

Celá udalosť dostala názov AT2019dsg a už dva roky motá hlavu vedcom po celom svete. Ak sa ti zdá tento názov povedomý, tvoja pamäť pracuje správne. Len pred pár mesiacmi sa totiž objavila správa, že z tejto násilnej udalosti, ktorá sa odohrala vo vzdialenej galaxii s názvom 2MASX J20570298 + 1412165 nachádzajúcej sa v súhvezdí Delfín, k nám pricestovala častica nazývaná neutríno.

Tú sa podarilo objaviť inej skupine vedcov ešte v októbri 2019 na Antarktíde. Všetky potrebné informácie o tejto nesmierne zaujímavej udalosti nájdeš v tomto detailnom článku.

Nová štúdia však prináša do tejto udalosti viac svetla a ukazuje sa, že prvotné odhady vedcov, podľa ktorých malo dôjsť k javu zvanom TDE sú pravdivé. Podľa novej štúdie publikovanej v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical presne k tejto udalosti aj došlo, o čom svedčia aj zaznamenané absorpčné čiary.

TDE (tidal disruption event) je astronomický jav, ku ktorému dôjde, keď sa hviezda priblíži dostatočne blízko k supermasívnej čiernej diere na to, aby ju pohltila. Extrémne silný gravitačný ťah čiernej diery hviezdu doslova roztriešti na dlhé tenké „vlákna“ materiálu. Proces, pri ktorom dôjde k takémuto veľkému natiahnutiu telesa prostredníctvom silnej gravitácie, sa nazýva špagetizácia.

Tieto procesy môžeme detegovať pretože hmota v týchto „špagetách“ po náraze do akrečneho disku čiernej diery vytvorí obrovský záblesk energie. Pre porovnanie, množstvo energie emitovanej touto udalosťou je až 80-miliónovkrát väčšie než energia vyžarovaná Slnkom.

Pozorovaná udalosť bola podľa dostupných informácií nesmierne jasná a bolo možné ju pozorovať vo viacerých vlnových dĺžkach, vrátane ultrafialového, rádiového, optického a röntgenového žiarenia.

NEPREHLIADNI
Zhltla ju čierna diera. Zaznamenali posledný záblesk svetla umierajúcej hviezdy

Pravda ukrytá v absorpčných čiarach

Samozrejme röntgenové žiarenie už bolo pozorované aj pri iných TDE, ale AT2019dsg bolo predsa len niečím špecifické. Medzinárodnému tímu astronómov pod vedením Giacoma Cannizzara a Petra Jonkera z Holandského inštitútu pre vesmírny výskum sa totiž podarilo objaviť absorpčné čiary, teda vlastnosti, ktoré napovedali, že medzi nami a čiernou dierou bol nejaký plyn, ktorý absorboval svetlo vyžarované objektami za ním.

Absorpčné čiary sú v podstate tmavé čiary v elektromagnetickom spektre, ktoré vznikajú ako dôsledok prechodu svetla z pozorovaného objektu cez plynné mračno k pozorovateľovi. Absorpčné čiary možno detegovať pri viacerých astronomických objektoch, avšak objaviť ich pri póloch supermasívnej čiernej diery, ktorá je približne 5 až 30-miliónovkrát hmotnejšia ako naše Slnko, to sa len tak nevidí.

Akreačné disky zvyčajne obiehajú okolo čiernych dier v oblasti rovníka, podobne ako napríklad prstence planéty Saturn, pričom pri póloch sa zvyčajne nenachádza nič. Objavené absorpčné čiary však mali zaujímavý tvar, čo naznačovalo, že okolo čiernej diery je niečo  pod veľmi zvláštnym uhlom „omotané“.

Tým niečím by mali byť dlhé tenké vlákna hviezdy, ktorá sa dostala nebezpečne blízko čiernej diery a prešla procesom špagetizácie. Ak sa výsledky tohto výskumu ukážu ako pravdivé, vedci by mali v rukách prvý priamy dôkaz, že k takémuto procesu skutočne dochádza.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom