Programátori sú v dnešných dňoch jednými z najviac žiadaných a oceňovaných zamestnancov, ktorí si každý mesiac dokážu zarobiť slušný balík. Kto sa chce zamestnať v tomto odvetví, mal by ovládať aspoň zopár programovacích jazykov. Projekt „Facebook pre programátorov“ odporúča týchto 15 najpopulárnejších jazykov. 

V Silicon Valley existuje mnoho zamestnávateľov, ktorí od zamestnancov vyžadujú znalosť programovacích jazykov. Dvojmiliónový startup, ktorý sa nazýva „Facebookom pre programátorov“ každoročne vydáva prehľad „Octoverse“, ktorý programátorom prináša prehľad v aktuálnych trendoch medzi programovacími jazykmi. S nimi má mnoho skúseností aj GitHub s 24 miliónmi požívateľov po celom svete.

Všetci z nich pritom využívajú spolu viac ako 335 programovacích jazykov, bez ktorých by však ich práca nemala zmysel. Mnoho z nich však pracuje v najväčších technologických spoločnostiach, ako Apple, Facebook či Google, a tak je pre nich znalosť programovacích jazykov nevyhnutnosťou. To, aké jazyky sú aktuálne vo svete programovania tými najpopulárnejšími, nájdeš v nasledujúcich riadkoch.

15. Objective-C

Tento programovací jazyk stále patrí medzi tie najpopulárnejšie, a to hlavne pri vývoji aplikácií pre iPhony.

14. Scala

Programovací jazyk Scala bol navrhnutý ešte v roku 2004 ako alternatíva pre Oracle od Javy. Ide pritom o ideálnejší prostriedok ako vytvoriť masívnejší softvérový program.

13. Swift

Swift
Zobraziť celú galériu (11)
Screenshot/AppleKeynotes/YouTube

Swift pochádza z dielne Apple, ktoré ho vyvinulo pred troma rokmi. Podľa spoločnosti je práve tento jazyk lepším pre vytváranie softvéru a časom sa stal medzi programátormi skutočným trendom.

12. Shell

V tomto prípade sa nejedná o plnohodnotný programovací jazyk, ale skôr o riadiaci program, ktorý operačnému systému „diktuje“ spustenie vopred napísaných príkazov. Môže tak napríklad meniť obrázky „.bmp“ na „.jpeg“.

11. TypeScript

Nenechaj si ujsť
Vynaliezavý programátor doplatil na svoju chamtivosť a dostane 25 rokov za úpravu systému lotériových spoločností

Tento mladík medzi programovacími jazykmi je na svete len 5 rokov a za jeho vývojom stojí softvérový Microsoft. TypeScript je úzko prepojený s JavaScriptom a umožňuje spúšťanie a vytváranie veľkých aplikácií.

10. C

Jedným z najstarších programovacích jazykov je práce známe „céčko“, ktorého vznik sa datuje ešte do roku 1970. O 8 rokov neskôr vyšiel k tomuto jazyku aj prvý podrobný návod. Pri programovaní sa však mnohí aj v dnešných dňoch spoliehajú na tento legendárny programovací jazyk.

9. Go

Svoj vlastný programovací jazyk má už aj Google. „Go“ bol vytvorený za účelom vývoja rozsiahlych aplikácií a systémov, ktoré sú využívané pri fungovaní najväčšieho vyhľadávača na svete. Okrem Googlu si tento jazyk zamilovali aj mnohí programátori, ktorí chcú využiť jeho potenciál skutočne naplno.

8. C#

C-éčko s „hashtagom“, alebo aj C-Sharp pôvodne pochádza od Microsoftu, ktorý chcel vytvoriť konkurenta pre Javu. Svoje využitie nájde najmä pri vývoji finančných systémov a softvérových aplikácií.

7. CSS

Na vytváranie dizajnu webových stránok a aplikácií pre prehliadače je vhodný práve jazyk CSS (Cascading Style Sheets).

6. C++

Nenechaj si ujsť
Takto zabíjajú čas programátori: Spojazdnili legendárny Doom na termostate a bankomate

Odnožou programovacieho jazyka C sa v roku 1983 stal jazyk C++. Programátori sa k jeho využitiu uchyľujú najmä pri vývoji desktopových aplikácií a serverových systémov. Napriek svoju veku je stále aktuálnym prostriedkom pri programovaní aj v dnešnej dobe.

5. PHP

PHP
Zobraziť celú galériu (11)
Screenshot/The Website Boy/YouTube

Veľké spoločnosti, ako Yahoo či Facebook využili PHP pre vytvorenie svojich populárnych webov, no drvivá väčšina programátorov k tomuto jazyku lásku neprechováva.

4. Ruby

Ruby patrí medzi najpopulárnejšie jazyky vďaka svojej jednoduchosti. Jeho jednoduché čítanie a písanie z neho spravilo obľúbený prostriedok programátorov pri vývoji softvéru. Rovnakej popularite sa teší aj Rails, teda doplnok pre tento jazyk, s ktorým je vytváranie webových aplikácií ešte jednoduchšie.

3. Java

Java
Zobraziť celú galériu (11)
Udemy Coupons/LinkedIn

Java je s programátormi už od roku 1991, kedy ho na svet priviedla spoločnosť Sun Microsystems. Jeho využitie malo byť najmä pre interaktívne televízory, no neskôr sa tento jazyk dostal do rúk firme Oracle. Tá z neho spravila perfektný nástroj, ktorý sa používa najmä pri vývoji aplikácií pre Android zariadenia.

2. Python

Python, rovnako ako Ruby, patrí medzi jednoducho čitateľné jazyky, vďaka čomu sa umiestnil ako 2. najpopulárnejší programovací jazyk. Rovnaký názor naň majú aj samotní programátori, ktorí ho označujú za najjednoduchší programovací jazyk, ktorý začínajúci „zelenáč“ môže využiť.

1. JavaScript

Nenechaj si ujsť
Tí najlepší programátori si v tajnosti uľahčujú svoju prácu a reálne odrobia iba niekoľko hodín týždenne. Ako je to možné?

Spája sa ti názov tohto jazyka s Javou? Pravdou však je, že JavaScript a samotná Java tohto nemajú veľa spoločného. Napriek tomu je JavaScript základným kameňom každého moderného webu, a to aj napriek nedostatkom, ktorými trpí. K jeho negatívnym vlastnostiam totiž patrí spomaľovanie prehliadačov či nedostatočná bezpečnosť. Stále však patrí medzi najpoužívanejšie programovacie jazyky na svete.

Programovacie jazyky sa rozširujú čoraz viac a na popularite naberajú závratným tempom. Veď sa ani niet čomu diviť, keď každý moderný systém, zariadenie či aplikácia je stavaná práve na kódoch, ktoré zabezpečujú ich fungovanie. O obľúbenosti programovacích jazykov viac prezradí aj priložený graf. Ten znázorňuje počet stiahnutí aplikácií, prostredníctvom ktorých je možné využiť vlastnosti jednotlivých jazykov pri vývoji systémov a aplikácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú