Práca v tomto odbore nie je v mnohých smeroch ľahká a vyžaduje poriadnu dávku znalostí nielen o programovacích jazykoch. Mnohí programátori si však svoju prácu dokázali automatizovať do úplne inej úrovne, vďaka čomu môžu pracovať iba zopár hodín týždenne.

Spôsoby, akými si programátori uľahčujú svoju prácu, sa stali diskutovanou témou na mnohých fórach, pričom používatelia, ktorí sa do tejto debaty zapojili, sa rozdeľujú na dva tábory. Niektorí s týmito možnosťami uľahčenia práce súhlasia a iní sú zasa proti tomu a tvrdia, že je to neetické. Celú vlnu spustil anonymný používateľ na Stack Overflow, čo je stránka určená práve pre programátorov, ktorí na nej môžu diskutovať o rôznych témach.

Zamestnávateľ o tom nevie…

Tento používateľ uviedol, že začína mať pocit viny kvôli tomu, že pracuje iba pár hodín v týždni a klame svojho zamestnávateľa. Jeho prácu totiž odvádzajú dobre premyslené skripty, vďaka ktorým už nemusí tráviť dlhé hodiny pri počítači. Vraj má strach najmä z toho, že spoločnosť jeho klamstvo odhalí a dostane výpoveď, no nie za neetické správanie.

„Je to neetické, ak klamem svojmu zamestnávateľovi o automatizácii mojej práce…?“

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Nauč sa niektorý z týchto programovacích jazykov a už nikdy neostaneš bez práce

Bojí sa, že si zamestnávateľ jeho skripty osvojí a jeho už viac nebude potrebovať. Práca programátora je vlastne poriadne nudná. Zamestnanci však majú možnosť pracovať z domu na plný úväzok a za veľmi lákavý plat. Tento anonymný používateľ sa tiež priznal, že pre svoju spoločnosť pracuje už 18 mesiacov.

Za ten čas dokázal automatizovať svoje pracovné povinnosti natoľko, že za posledný pol rok takmer nič nemusel robiť. To, čo inému by trvalo približne mesiac, zvládne on so svojim skriptom za 10 minút. Taktiež odhalil, že do kódu úmyselne vkladá malé chyby, aby sa zdalo, že celá práca bola napísaná človekom.

Ako je to možné?

zdroj fotografie: Pixabay

Na túto tému sa spustila búrlivá diskusia aj na ďalšom veľkom webe pre programátorov, na Hacker News, kde sa do diskutovania zapojilo mnoho ďalších používateľov so svojimi skúsenosťami. Niektorí z nich potvrdili, že ich zamestnávatelia o automatizácii práce vedeli, vďaka čomu sa dokonca dostali na lepšie pozície. V jednom prípade tento spôsob „podvádzania“ zachránil programátorovi pracovné miesto, keďže v jeho bývalom oddelení začala firma prepúšťať jeho kolegov.

Je tu však aj druhá strana mince

Väčšina diskutujúcich ale verí, že zamestnanec má svojmu zamestnávateľovi povinnosť oznámiť používanie skriptov. To aj napriek tomu, že sa nevie rozhodnúť, či sa mu prizná ako dlho si svoju prácu uľahčuje a pracuje iba pár hodín v týždni.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Nová umelá inteligencia dokázala upraviť a prepísať vlastný kód, aby zvýšila svoju inteligenciu

Ďalší používatelia zasa zastávajú názor, že spoločnosť dostala zhotovenú prácu, za ktorú dostal programátor odmenu a nezáleží na tom, ako dlho mu to trvalo. Ani oni so vsúvaním falošných chýb však neboli stotožnení. Jeden z komunity dokonca uviedol, že automatizovanie práce v jeho odbore nie je výnimkou, ale skôr pravidlom. Zamestnanci tak majú tiež veľké množstvo času a pre riešenie akýchkoľvek problémov sú k dispozícii 24 hodín denne po celý týždeň.

Záver?

Inak si môžu užívať voľno pozeraním filmov či hraním hier. Príspevkov týkajúcich sa témy zjednodušovania a automatizácie práce programátorov je skutočne veľa. Niektorí používatelia sa pochválili, že práve vďaka tomuto spôsobu dnes zarábajú až dvojnásobne viac.

zdroj fotografie: Pixabay

Všetko vraj kvôli tomu, že svoje skripty nikdy netajili, no mnoho záleží na samotnom zamestnávateľovi ako sa k celej situácii postaví. Programovanie je známe práve tým, že mnoho pracovníkov tohto odboru trávi dlhé hodiny za počítačmi. Okrem nich je tu však aj druhá komunita ľudí. Tí si dokážu svoju prácu značne zjednodušiť a práve to sa stalo námetom na túto diskutovanú tému na mnohých weboch. Aký je tvoj postoj? Súhlasíš s poctivou a náročnou prácou alebo by si využil skripty, ktoré za teba urobia 90 % práce?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú