Prieskum uskutočnilo Národné centrum kybernetickej bezpečnosti Spojeného kráľovstva (NCSC), ktoré analyzovalo najpoužívanejšie heslá patriace porušeným účtom z celého sveta. Tento prieskum odhalil najzraniteľnejšie heslá používané na internete, pričom na zozname sa nachádzajú stále obľúbené mená, názvy futbalových klubov, či veľmi známe číselné kombinácie.

Najčastejšie používané heslo sa podľa portálu mtlblog.com od roku 2013 nezmenilo, čo len potvrdzuje fakt, že aj napriek úsiliu odborníkov nie sú ľudia v oblasti kybernetickej bezpečnosti múdrejší. Je až zarážajúce, že aj po šiestich rokoch od posledného prieskumu je najpoužívanejším heslom číselný rad „123456“ s 23,2 miliónmi účtov.

Vzhľadom na to, koľko súkromných informácií nechávame na rôznych účtoch od online nákupných účtov cez online bankovníctvo je táto skutočnosť alarmujúca.

Druhé miesto obsadil číselný rad „123456789“ so 7,7 miliónmi účtov a prvú trojku uzatvára „qwerty“ a „password“ s viac ako 3 miliónmi účtov. Portál CNN.com uviedol, že spomedzi futbalových klubov mal najväčšie obsadenie Liverpool FC, pričom Chelsea, Arsenal a Manchester United („manutd“) tvorili zvyšok štyroch najlepších. Naopak, Manchester City („mancity“) skončil až na 11 mieste v rebríčku hesiel Premier League.

Najčastejšie používané mená boli Ashley a Michael za ktorými nasledovali Daniel, Jessica a Charlie. Najobľúbenejším hudobným umelcom sa stal „blink 182“ a najbežnejší fiktívny charakter „superman“. Z dní bola najpoužívanejšia nedeľa a mesiacom august.

Prvých 10 najpoužívanejších hesiel :

  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 111111
  6. 12345678
  7. abc123
  8. 1234567
  9. password1
  10. 12345

NCSC odporúča pri tvorbe svojho hesla použiť tri náhodné, ale hlavne pre vás zapamätateľné slová, aby sa znížilo riziko porušenia účtu. S trochou kreativity sa vám to určite podarí a vaše údaje tak budú v bezpečí.

„Opätovné používanie hesiel je hlavným rizikom, ktorému je možné sa vyhnúť – nikto by nemal chrániť citlivé údaje s niečím, čo je ľahko uhádnuteľné, ako napríklad krstné meno, futbalový tím alebo obľúbená hudobná kapela,“ uviedol Ian Levy, technický riaditeľ NCSC.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom