ESET varuje používateľov pred podvodnými e-mailovými správami, ktoré sa na Slovensku objavili ešte pred niekoľkými rokmi. Tentokrát to podvodníci skúšajú na ľudí znova v ďalšej vlne, v ktorej rozosielajú podvodné správy o tom, že si obete nahrali pri sledovaní erotického obsahu a za vymazanie nahrávok žiadajú výkupné v kryptomene.

Podobne ako predtým, obsahujú podvodné maily aj teraz obdobný text s obsahom, v ktorom údajný útočník hovorí o tom, že napadol zariadenia obete a získal jej nahrávky pri sledovaní porna. Video má zachytávať nielen samotnú obeť, ktorej podvodníci pošlú mail, ale aj prehrávaný pornografický obsah.

Slovákov „skúša“ starý, známy mail

Tvrdí tiež, že si stiahol všetky údaje, fotografie, históriu prehľadávania a má prístup k sociálnym sieťam obete a histórii jej chatov, informuje ESET. Podvodník sa v emaile znova vyhráža zverejnením týchto záberov, pokiaľ adresát správy nezaplatí výkupné. Obeť má zaplatiť až 1450 € v Bitcoine, v správe podvodník prikladá aj adresu bitcoinovej peňaženky. Výška výkupného sa však môže v jednotlivých podvodných mailoch líšiť.

NEPREHLIADNI
Podvodníci šíria falošný email v mene Finančnej správy. Ľuďom sľubujú peniaze

Obeť má na zaplatenie 48 hodín od otvorenia e-mailu. Ak na tieto podmienky nepristúpi, kyberzločinec sa vyhráža, že rozpošle inkriminované video všetkým kontaktom, ktoré sa mu podarilo z nainfikovaného zariadenia ukradnúť,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Samotné podvodné emaily môžu Slovákom prichádzať z rôznych mailových adries. Takáto správa dorazila aj k nám na redakčný email, na ktorý bola odoslaná z emailovej adresy ako z internetového obchodu na predaj svietidiel. Podvodník pritom obeti sľubuje, že získané nahrávky odstráni do 48 hodín po obdržaní výkupného.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/Redakcia

NEPREHLIADNI
Slovenská pošta eviduje desiatky druhov phishingových emailov. Od ľudí žiadajú peniaze

Ak podobný email nájdete aj vy vo svojej schránke, konajte pomaly, rozvážne a vyvarujte sa unáhlených krokov. Na scam v prvom rade neodpovedajte, nesťahujte si jeho prílohy, neklikajte na vložené linky a útočníkom určite neposielajte peniaze.

V prípade, že útočník uvádza vaše skutočné heslo, odporúčam zmeniť si ho a aktivovať si na danej službe dvojfaktorovú autentifikáciu. Vo viacerých prípadoch totiž prihlasovacie údaje útočníci naozaj otestujú a hacknutý účet používajú prinajmenšom na ďalšie šírenie svojich správ.

Svoje zariadenie si tiež preskenujte spoľahlivým bezpečnostným softvérom, aby ste sa vyhli infekcii a ďalším problémom, napríklad zneužitiu zabudovanej webkamery. To sa dá napríklad obyčajným prelepením jej objektívu,“ radí používateľom Kubovič.

Upozorňujeme, že takýto podvod sa objavuje aj na Slovensku už dlhé roky a žiadna z informácií uvedená v podvodných správach od neznámych odosielateľov nie je pravdivá.

Podvodníci v skutočnosti nemajú žiadne nahrávky obete a nedisponujú ani prístupom k jej účtom na sociálnych sieťach. V prípade, ak obdržíš takúto správu, najlepším spôsobom je ihneď ju odstrániť a nereagovať na ňu.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú