Americká spoločnosť OpenAI, známe predovšetkým chat-botom ChatGPT a generatívnou AI Sora, ktorá je schopná vytvárať prekvapivo realistické videá, predstavila svoj najnovší produkt v podobe SearchGPT, upozorňuje portál The Verge. Nový systém má konkurovať spoločnostiam Google a Perplexity, zatiaľ sa však dostane len k limitovanému množstvu záujemcov a nakoniec sa stane aj súčasťou známeho ChatGPT.

Dlho očakávaná novinka

O novinke informuje OpenAI aj na svojej webovej stránke, podľa ktorej zatiaľ ide len o dočasný testovací prototyp. SearchGPT má dostať prístup k čerstvým informáciám z internetu v reálnom čase, čím má konkurovať viacerým systémom ďalších spoločností intenzívne prenikajúcich na trh s umelou inteligenciou. Systém má okrem odkazov na zdroje poskytovať aj ich sumarizáciu.

Tvorcovia poskytli hneď niekoľko príkladov, ako môže byť SearchGPT užitočný. V jednom prípade poskytuje informácie o tom, kedy môže používateľ sadiť špecifické odrody paradajok, pričom k textu prehľadne pripája aj ilustračné obrázky. V inom prípade zase, opäť aj s fotografiami, sumarizuje hudobné festivaly v Severnej Karolíne, USA.

Systém má poskytovať aj vizuálne odpovede, o ktorých však zatiaľ nie sú známe bližšie detaily. Na zoznam čakateľov je možné registrovať sa prostredníctvom dedikovanej webovej stránky OpenAI, pričom je potrebné prihlásenie. Zatiaľ ide len o veľmi limitovaný systém, ktorý bude sprístupnený pre 10 000 používateľov.

Dostal ohromné vylepšenie

ChatGPT len pred pár dňami dostal nové vylepšenie v podobe verzie GPT-4o mini. Tento nový, efektívnejší model nahrádza GPT-3.5 Turbo a bude k dispozícií pre všetkých bezplatne, čo spôsobí ešte širšie využitie generatívnej AI aj pre spoločnosti s obmedzenými zdrojmi.

Model GPT-4o mini sa môže pochváliť obdivuhodnými schopnosťami. V benchmarku Massive Multitask Language Understanding (MMLU) dosiahol fantastické skóre 82 %, čím predbehol podobné modely konkurencie vrátane Gemini Flash od Google a Claude Haiku od Anthropic, ktoré dosiahli 77,9 %, resp. 73,8 %.

Potenciál je ohromný

Cieľom je integrovať túto funkciu priamo do ChatGPT, dostať ju má ale dokonca aj operačný systém iOS 18 technologického giganta Apple, keďže tento systém má dostať aj vlastný ChatGPT, upozorňuje QUARTZ. OpenAI intenzívne napreduje s viacerými produktmi na báze AI, ktoré firme priniesli množstvo financií, avšak tie sprevádzajú aj poriadne náklady na trénovanie takýchto systémov.

Len tento rok sa tieto náklady môžu vyšplhať až na 7 miliárd amerických dolárov a záťažou bude spočiatku aj SearchGPT, ktorý bude ešte väčšmi zaťažovať masívne servery spoločnosti. Zatiaľ je bez reklám a zdarma, čo však pravdepodobne neostane normou, keďže by takýmto spôsobom OpenAI len prichádzal o peniaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú