Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spojené štáty majú napäté vzťahy s mnohými svetovými krajinami, Čínu a Turecko nevynímajúc. Zvýšené poplatky za turecký tovar a sankcie voči úradníkom viedli k inflácii, ktorá od začiatku tohto roka znížila hodnotu tureckej líry až o 40 % voči doláru. Z kontroverzného rozhodnutia USA nemá prezident Tayyip Erdoğan vôbec radosť a ako protiútok chce v Turecku zakázať iPhony.

Situácia, do ktorej sa Turecko od začiatku tohto roka dostalo, sa zatiaľ nezlepšuje, ba práve naopak. Amerika udelila na tovar z tejto krajiny vysoké tarify, čo viedlo k zvýšeniu inflácie. Na jej zmiernenie žiada turecký prezident občanov, aby vymenili zahraničné meny, alebo cenné kovy, za domácu tureckú líru. Tá totiž neoslabila svoju hodnotu len voči doláru, ale aj euru.

Radikálne rozhodnutie tureckého prezidenta

Turecká centrálna banka však zasiahla a zmiernila pôvodné obavy z krízy. Hodnota domácej meny následne vzrástla voči euru a doláru o zhruba 5 %. Ani toto polepšenie tureckému prezidentovi nestačilo a proti americkému rozhodnutiu vyrukoval s vlastným riešením. Domácim obyvateľom chce zakázať iPhony, ktoré považuje za „imperialistický“ produkt. Ten má byť nahradený kórejským Samsungom.

Nenechaj si ujsť
Google vo vyhľadávaní označuje amerického prezidenta za „idiota“. Dôvodom sú aktivisti

Ideálnejším riešením by bolo vymeniť tieto Apple smartfóny za domáce modely značky Venus, čím by sa posilnila tamojšia ekonomika. Keďže zhruba 15 % tureckého smartfónového trhu tvoria iPhony, takáto výzva je viac, než odvážna. Používatelia by sa zrejme len sťažka zriekli týchto modelov, aby si kúpili Samsung, alebo modely Venus od spoločnosti Vestel. Práve domáce smartfóny rozhodne nedisponujú takými možnosťami ako „imperialistické“ iPhony.

Nie je tomu ani tak dávno, čo Apple dodal do tureckých škôl milióny kusov iPadov, ktoré sa teraz spolu s iPhonmi stali symbolom kapitalistickej Ameriky. Tá sa však zaplietla do obchodnej vojny aj s Čínou, ktorá sa taktiež rozhodla v minulom roku redukovať počet Apple smartfónov. Za politické a obchodné rozhodnutia Spojených štátov nenesie Apple zodpovednosť, no môžu to byť na konci práve jeho iPhony, ktoré na to doplatia. Situácia stále nie je zažehnaná a o zákaze týchto modelov zrejme ešte budeme počuť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú