Najnovší vesmírny objav na Mesiaci, ktorý sa podaril japonskej sonde SELENE, môže výrazne pomôcť pri ďalšom cestovaní do vesmíru. Obrovský tunel pod jeho povrchom by mohol byť našou základňou. 

Objavili ho pomocou radarového systému, ktorý dokáže skúmať štruktúry pod povrchom. Tunel má mať dĺžku až 50 km a šírku 100 m. Vznikol pred 3,5 miliardami rokov.

Podobný ako tie na Zemi

Japonská vesmírna agentúra tvrdí, že tunel vznikol prúdením lávy a jej následným vytvrdnutím. Nachádza sa na privrátenej strane Mesiaca v oblasti Marius Hills. Vedci predpokladajú, že táto jaskyňa by mohla obsahovať zásoby vody a ľadu. Podobné tunely pritom máme aj na Zemi v miestach, kde je zvýšená vulkanická činnosť ako je Havaj či Island.

Zobraziť celú galériu (4)
NASA/Goddard/Arizona State University

Jaskyňa by mohla v budúcnosti slúžiť ako základňa pre astronautov. Už meter pod povrchom Mesiaca je teplota stála (-35 stupňov Celsia) a nemuseli by tak čeliť teplotným výkyvom, ktoré sú v rozmedzí až 400 stupňov. Ochrana pred asteroidmi či radiáciou taktiež nie je na zahodenie.

Veľké plány s kolonizáciou

tunel na mesiaci
Zobraziť celú galériu (4)
Pavel Chagochkin/Shutterstock

V najbližších rokoch by sme sa mali dočkať viacerých výprav k nášmu jedinému mesiacu. V roku 2030 by to mali byť Japonci, v roku 2036 zas Číňania, ktorí tam plánujú založiť rovno celú kolóniu. Nezaostávajú ani Rusi, ktorí spoločne s Američanmi spolupracujú na misii, pri ktorej by na Mesiaci vznikli prvé základne. Tie budú slúžiť hlavne pre ďalšie vyslanie astronautov do vesmíru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom