Slovenská kinematografia za posledné roky vyprodukovala viacero divácky atraktívnych titulov a ich pravidelné umiestňovanie v rebríčku najnavštevovanejších filmov v našich kinách je známkou toho, že lokálna tvorba je pre nás obrovským lákadlom.

Slovenský obsah čoraz viac do svojich knižníc pridávajú aj známe streamovacie služby a okrem úspešných filmových titulov sa v konkurenčnom prostredí začína viac presadzovať aj naša seriálová tvorba. V najbližších rokoch bude mať premiéru viacero sľubných lokálnych projektov. Tieto z nich rozhodne stoja za pozornosť.

Perinbaba a dva svety

TMDB

Po rokoch odkladov sa koncom 2023 diváci konečne dočkajú aj príchodu pokračovania legendárnej rozprávky Perinbaba od slávneho Juraja Jakubiska, ktorý sa však už premiéry svojho vysnívaného projektu nedožil. Pokračovanie slávneho príbehu z roku 1985, ktorý sa stal v jeho tvorbe najoceňovanejším a divácky najobľúbenejším, tak bude symbolicky posledným v kariére nezabudnuteľného slovenského tvorcu.

Filmový režisér, podobne ako pri svojom nákladnom historickom epose Bathory, nešetril ani pri druhej Perinbabe a natáčanie podľa Denníka N zhltlo približne 3,5 milióna eur. Výnimočný rozpočet pomohol vytvoriť vyše 400 digitálnych trikov a „oživiť“ hlavnú herečku z pôvodného dielu Giuliettu Masinu, ktorá zomrela ešte v roku 1994.

Príbeh by sa mal tentokrát točiť okolo postavy Lukáša (Lukáš Frlajs), ktorý sa vydáva do sveta plného fantázie a magického dobrodružstva. Špecifický umelecký štýl v spojení s typickým alegorickým rozprávaním príbehu maestra Jakubiska opäť sľubuje netradičný divácky zážitok, ktorý sa môže opäť stať tradičnou vianočnou záležitosťou v mnohých slovenských rodinách.

Autíčkari

BFilm

Plánované uvedenie na streamovacej službe ešte pred svojím vlastným vydaním je u slovenských filmov stále skôr raritou ako bežnou praxou, aj preto sa veľká pozornosť našich divákov upriamuje na slovenský film Autičkári. Ten bude neskôr po premiére v kinách uvedený aj na streamovacích službách, pričom indície smerujú k uvedeniu na SkyShowtime alebo HBO Max.

Film je dielom talentovaného slovenského filmára Dominika Bariho. Jeho dokument Ojmiakon, popisujúci najchladnejšie obývané miesto na Zemi, bol Americkou filmovou akadémiou vyhodnotený ako jeden z najlepších dokumentov roka a jeho nakrúcanie podporila aj nadácia Leonarda DiCapria.

Hlavnou témou novej dokumentárnej snímky je kradnutie automobilov na Slovensku a film v sebe bude kombinovať dokumentárne prvky s hranými rekonštrukciami skutočných krádeží a policajných zásahov.

BFilm

Novinka sa tiež zameria na prácu skutočného gangu zlodejov áut, ktorému bolo dokázaných 50 krádeží. Súčasťou dokumentu bude aj výpoveď jedného z jej bývalých vysokopostavených členov, ktorý sa stal chráneným svedkom, zatiaľ čo jeho komplici dostali mnohoročné tresty za mrežami. Film je aktuálne stále v postprodukcii a jeho premiéra sa očakáva na budúci rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú