Všetci dobre vieme, že dnešné smartfóny sa posúvajú stále ďalej, no v prípade batérií akosi stagnujú. Po kúpe smartfónu je výdrž vždy skvelá, avšak postupom času klesá. Zabrániť tomu nedokážeme, tento fakt vychádza zo samotnej technológie dnešných batérií. Ak máš teda pocit, že tvoja batéria nevydrží toľko, čo niekedy, ponúkame ti pomerne rýchly a jednoduchý návod, ako zistiť zostávajúcu kapacitu batérie.

Čo budeme potrebovať:

 • Android smartfón nabitý na 100 %
 • PC s operačným systémom Windows
 • Minimal ADB and Fastboot dostupný po kliknutí sem
 • Platform Tools dostupný po kliknutí sem

V prípade, ak vlastníš Android smartfón a tiež PC či laptop s operačným systémom Windows, môžeme sa pustiť do práce. My sme ho skúšali na laptope s operačným systémom Windows 10 a smartfóne OnePlus 7 Pro

 1. Po stiahnutí nástroja Minimal ADB and Fastboot ho nainštaluj, najlepšie do hlavného disku, napríklad v našom prípade: C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák
 2. Následne si stiahni nástroje Platform Tools, ktoré budú vo forme .ZIP súboru. Odporúčame ho po stiahnutí premiestniť do zložky, kde je nainštalovaný nástroj Minimal ADB and Fastboot a rozbaliť ho v rovnakej zložke, čím vznikne ďalšia zložka: platform-tools
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák
 3. Teraz bude potrebné, aby si na svojom smartfóne sprístupnil vývojárske nastavenia. Vo väčšine Android smartfónov ich sprístupníš tak, že v nastaveniach vyhľadáš informácie o svojom smartfóne a 5 kliknutiami na položku „Číslo zostavy“ ich odomkneš.
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák
 4. Následne je potrebné, aby si v rámci vývojárskych nastavení povolil Ladenie cez USB
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák

 5. Pred pripojením smartfónu k PC ho nabi na 100 % a taktiež reštartuj
 6. Teraz vo svojom PC spusti CMD (Príkazový riadok) ako správca. Následne sa presuň do priečinka platform-tools zadaním príkazu cd a cesty k nemu. V našom prípade : cd C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot\platform-tools
 7. Následne pripoj telefón a zadaj príkaz: adb devices
  V tomto momente niektoré telefóny zvyknú vyžadovať povolenie prístupu pripojeného PC k telefónu. Ak sa ti na telefóne zobrazí výzva k povoleniu, potvrď ju. Ak si všetko urobil správne, mal by si vidieť pod položkou List of devices attached tvoj smartfón pod jedinečným kódom.

  Ak svoj smartfón nevidíš, skontroluj, či si povolil prístup cez smartfón a príkaz zopakuj.
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák
 8. Teraz je potrebne zadať nasledujúci príkaz: adb shell dumpsys battery
  Zobraziť celú galériu (8)
  FonTech/Dávid Hrabčák

Ak si všetko urobil správne, v príkazovom riadku by sa ti mala zobraziť vyššie uvedená štatistika. V nej si následne vysvetlíme niektoré zobrazené údaje:

 • Charge couter: Tento ukazovateľ zobrazuje aktuálnu kapacitu batérie, pričom dôležité sú prvé 4 číslice. V našom prípade číslo 3173990 ukazuje na kapacitu 3 173,990 mAh. To znamená, že ak náš smartfón mal na začiatku výrobcom udávaných 4000 mAh, po určitom čase používania kapacita klesla o takmer 826 mAh.
 • Status: môže mať 5 rôznych statusov:

1 – problém s čítaním informácií o batérii
2 – nabité (nie úplne)
3 – nenabité, no pripojené k USB alebo nabíjačke
4 – nenabité
5 – plne nabité

 • Health (zdravie): môže mať 5 rôznych stupňov

1 – Excellent
2 – Good
3 – Normal
4 – Poor (slabé, je potrebné vymeniť batériu)
5 – Very bad (veľmi zlé, je potrebné vymeniť batériu)

 • Level: Zobrazuje na koľko je aktuálne batéria nabitá
 • Scale: Zobrazuje škálu nabitia batérie

Okrem týchto informácií je možné pozorovať aj to, či je pripojený USB kábel alebo nabíjačka, či je podporované bezdrôtové nabíjanie, maximálny nabíjací prúd a napätie, teplotu batérie, technológiu batérie alebo či je aktívne rýchle nabíjanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú