Na tlačovej konferencii pred začatím veľtrhu Photokina 2018 oznámili zástupcovia firiem Leica Camera AG, Panasonic a Sigma, že uzatvárajú strategické partnerstvo. Nové združenie nazvané L-Mount Alliance umožňuje zúčastneným spoločnostiam jedinečný spôsob spolupráce, ktorý iste ocenia zákazníci všetkých troch partnerov.

Panasonic aj Sigma budú môcť využívať všetky výhody renomovaného systému Leica L a vyrábať preň fotoaparáty aj objektívy. Prednosti tohto systému sa tak predstavia oveľa širšiemu okruhu užívateľov než doteraz. Systémové kompakty (tzv. bezzrkadlovky) s výmennými objektívmi aj ďalšími komponentmi sú vhodné do každej situácie, každý si môže systém upraviť podľa svojich potrieb a vkusu. Strategické partnerstvo firiem Leica, Panasonic a Sigma ponúkne používateľom podstatne väčší výber fotoaparátov aj objektívov, bez toho aby sa museli obmedzovať na jedinú značku. Všetky tri spoločnosti totiž budú používať rovnaký bajonet.

O systéme L-Mount

Systém L-Mount čiže bajonet L vyvinula Leica s cieľom poskytnúť užívateľom robustný, flexibilný a precízny bajonetový systém, ktorý by aj v budúcnosti obstál v ťažkých podmienkach a vyhovel aj najnáročnejším požiadavkám. Prvýkrát ho firma predstavila v roku 2014 v modeli Leica T. Odvtedy ho neustále vylepšuje, teraz aj v spolupráci s ďalšími partnermi.

Bajonet s priemerom 51,6 mm je určený pre plnoformátové fotoaparáty aj pre modely so snímačom veľkosti APS-C. Vďaka špeciálnej konštrukcii je možné znížiť vzdialenosť medzi objektívom a snímačom na iba 20 mm, čo umožňuje výrazne zmenšiť rozmery celej sady (hodí sa to predovšetkým u širokouhlých objektívov). Kvôli odolnosti a trvanlivosti je bajonet vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, takže spoľahlivo vydrží dlhé roky intenzívneho používania. Štyri lamely sú zárukou bezpečného a precízneho uchytenia objektívu na fotoaparát. Štandardný segment s elektronickými kontaktmi umožňuje jednoduchý prenos signálu medzi fotoaparátom a objektívom, čo okrem iného znamená aj možné budúce aktualizácie firmvéru v objektíve a tým pádom aj ďalšie vylepšenia jeho výkonu.

V súčasnej dobe sa bajonet L používa v plnoformátových fotoaparátoch radu Leica SL a v modeloch Leica CL, TL2 a TL so snímačom APS-C. Všetky objektívy určené pre tieto modely na nich možno použiť bez akýchkoľvek adaptérov alebo redukcií, čo je ďalšia výhoda tohto systému. V blízkej budúcnosti to bude platiť nielen pre značku Leica, ale aj pre Panasonic a Sigmu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom