Pre kryptomeny a Bitcoin obzvlášť bol minulý týždeň jedným z najpozitívnejších v celej histórii. Americká komisia pre cenné papiere a burzy, skrátene SEC, schválila prvých jedenásť spotových bitcoinových ETF. Ukončila tým vyše desaťročné čakanie na historicky prvé bitcoinové fondy obchodovateľné na burze a pre digitálne meny započala novú éru.

Čo sú to spotové ETF?

ETF, teda fondy obchodovateľné na burze predstavujú ideálny investičný nástroj pre široké spektrum ľudí. Popularitu si získali najmä pre ich nízke poplatky, jednoduchý spôsob nákupu a možnosti vysokých ziskov. V princípe ide o spôsob pasívneho investovania na burze, pričom väčšina fondov je postavená tak, aby kopírovala výkonnosť trhu indexov, akcií, dlhopisov či iných komodít v závislosti od typu ETF.

Hoci boli na začiatku 90. rokov minulého storočia spustené popri podielových fondoch ako doplnkový investičný nástroj, dnes sa ETF vďaka jednoduchosti a ziskovosti dostávajú do popredia čoraz viac. No pre záujemcov o fondy, ktoré by boli viazané na kryptomeny táto možnosť chýbala. Až doteraz. Americká komisia pre cenné papiere a burzy počas viac než desiatich rokov odmietala schváliť vyše 30 žiadostí o spustenie ETF podložených aktívom v podobe Bitcoinu.

Situáciu posunuli vpred najväčšie správcovské spoločnosti na trhu. Žiadosti o schválenie vlastných bitcoinových burzovo obchodovateľných fondov poslali giganti ako BlackRock, Fidelity či správca kryptoaktív Grayscale. Tí dokopy spravujú aktíva v hodnote vyše 13,8 triliónov dolárov. Najväčší tlak na schválenie vyvinul najmä fond iShares Bitcoin Trust od BlackRock. Spoločnosť ho poslala SEC v júni 2023 a prakticky odvtedy začala rásť aj cena samotného Bitcoinu.

Zvýšená miera regulácie aj príležitosť pre drobných investorov

Po období, kedy obchodovanie s Bitcoinom nerástlo, zaznamenala jeho hodnota v minulom roku nárast o 157 %. Ten najväčší progres ceny Bitcoinu započal práve po oznámení BlackRocku o vlastnom bitcoinovom ETF. Otázkou zostáva, prečo je pre digitálne meny schválenie burzovo obchodovateľných fondov také dôležité?

V prvom rade, vstupom na burzu bude vďaka komplexnému rámcu pozadie bitcoinu viac regulované. História ukázala, že sa kryptomeny kvôli nedostatočej regulácii nevyhli špekuláciám a podvodom. Azda najviac negatívnym príkladom je krach kryptomenovej burzy FTX, čo sa podpísalo na prudkom prepade hodnoty aj dôvery v kryptomeny. Aj preto sa banky a investičné skupiny kryptomenám doteraz vyhýbali, keďže ich vlastníctvo pre ne znamenalo príliš veľké riziko.

Po schválení spotových bitcoinových ETF je však situácia iná. Zvýšenú mieru regulácie poskytujú ako samotné burzy, na ktorých sa bitcoinové ETF obchoduje, ale aj fakt, že ide o spotové fondy. Čo to znamená? Firmy, ktoré spotové ETF vydávajú musia vlastniť aj samotný Bitcoin. Z tohto dôvodu sú fondy priamo kryté reálnou hodnotou.

Spotové bitcoinové ETF tak vypĺňajú medzeru medzi tradičnými fondami a trhom s kryptomenami. Nadobudnutá pozícia zároveň otvára možnosť pre investorov, ktorí sa kvôli kolísaniu hodnoty doteraz kryptomenám vyhýbali. Zároveň predstavujú príležitosť aj pre tých najdrobnejších investorov, ktorí síce chceli do Bitcoinu vložiť svoje prostriedky, no buď si mincu nemohli dovoliť, alebo sa nechceli zaoberať s jej zložitým obchodovaním.

Očakávania miliardových investícií do bitcoinových ETF, ktoré odhadovali renomovaní analytici z Bloombergu ešte pred samotným schválením sú rozhodne namieste.

Prvý deň priniesol objem obchodov v hodnote 4,6 miliardy dolárov

SEC 10. januára odobrila prvých 11 bitcoinových fondov a hneď na ďalší deň už mohli prví investori uskutočniť svoje vklady. Pred spustením sa odhadovalo, že by už v prvý deň na burze mohol objem obchodov dosiahnuť 4 miliardy dolárov. V skutočnosti ľudia dokázali predpoklad ešte prekonať, keď objem obchodov dosiahol 4,6 miliárd dolárov.

Odborníci sa zhodujú, že pre nový fond ide o výnimočný prvý deň a potvrdzuje jeho očakávaný vysoký dopyt. Po úvodnom dni sa príliv nových peňazí, pochopiteľne, spomalil, no bitcoinové ETF rásť neprestávajú. Počas prvých dvoch rokov tak môžeme očakávať, že by objem obchodov mohol dosiahnuť úroveň 50 miliárd dolárov – podobne, ako tomu bolo pri uvedení fondov so zlatom.

Čo sa samotnej ceny Bitcoinu týka, tá na vývoj reaguje rozvážne. Bitcoin síce nakrátko vystrelil až k 49 000 dolárom, keď na profile SEC na sieti X (bývalý Twitter) pribudla falošná správa o schválení bitcoinových ETF. Profil však čelil hackerskému útoku, preto po oficiálnom vyvrátení tejto správy cena klesla k 42 000 dolárom. Aktuálne sa hodnota Bitcoinu stabilizovala okolo 42 800 $, avšak výhľady pre najbližšie týždne sú optimistické.

Vývoj ceny Bitcoinu počas posledných 12 mesiacov. Zdroj: CoinMarketCap

Už len očakávanie schválenia bitcoinových ETF dokázal dvihnúť cenu najhodnotnejšej kryptomeny o spomínaných 157 %. Akonáhle príde k ustáleniu situácie, dá sa čakať jej ďalší rast. Zhodujú sa na tom viaceré renomované spoločnosti spravujúce aktíva ako napríklad Bitwise či CoinShares, ktoré odhadujú, že by Bitcoin mohol v tomto roku dosiahnuť hranicu 80 000 dolárov.

Ako čo najlepšie využiť aktuálnu situáciu?

Vývoj na trhu jednoznačne potešil záujemcov o investovanie do bitcoinových ETF a nič im viac nebráni vybrať si z jedenástich fondov tohto typu. Najväčší objem obchodov doteraz zaznamenala trojica fondov iShares Bitcoin Trust (IBIT) do BlackRocku, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) a ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB). Priemerná hodnota objemu obchodov týchto fondov dosahuje vyše 49 miliónov dolárov.

Schválenie a rast bitcoinových ETF aj samotného Bitcoinu dvíhajú aj celý kryptotrh, kde sa objavuje stále viac nových a atraktívnych projektov. Tie už v predpredaji investorom podkladajú jasný plán, transparentné pozadie a perspektívu budúceho rastu. Medzi také projekty patrí Bitcoin Minetrix a Sponge V2.

S Bitcoin Minetrix priamo čerpáte odmeny z ťažby Bitcoinu

Súčasný priestor pre inovácie v kryptomenách využíva Bitcoin Minetrix originálnym prístupom. Platforma využíva model stake-to-mine, s ktorým majitelia natívnych tokenov $BTCMTX majú priamy prístup k ťažbe Bitcoinu a odmenám za ňu. Okrem toho im token zabezpečí pasívny príjem, keďže projekt ponúka možnosť stakingu – uzamknutie tokenov na určité obdobie, počas ktorého získajú odmeny v momentálnom ročnom percentuálnom výnose 75 %.

bitcoinminetrix.com

Podstatou projektu je však zabezpečiť prístup k ťažbe Bitcoinov bežným ľuďom. Tí nemusia vlastniť výkonné ťažiarske zostavy, pretože ich bude spravovať samotný projekt. No vy, ako majiteľ tokenov budete môcť priamo benefitovať z ťažby. Ako? Tokeny si totiž budete môcť zameniť za čas, kedy budete mať cez cloudové rozhranie prístup k ťažiacej sústave, a teda aj odmenám za ťažbu.

Dnes stále prebieha predpredaj tokenov s cenou 0,0129 $. Atraktivita projektu sa premieta aj na doteraz vyzbieranom objeme peňazí – viac ako 8,7 milióna dolárov. Načasovanie príchodu na trhu totiž pre Bitcoin Minetrix nemohlo byť lepšie. Po schválení ETF čaká Bitcoin v apríli tohto roka aj okresávanie blokov odmien za ťažbu, teda takzvaný „halving”. Práve Bitcoin Minetrix by mohol pre investorov predstavovať istotu prístupu k ťažbe aj po tejto udalosti.

Investovať do BTCMTX

Sponge V2 nadväzuje na popularitu meme mincí

Aktualizovaná verzia meme mince Sponge V1 prichádza s inovovanými vlastnosťami, novým menom aj čerstvou možnosťou stakingu. Sponge V2 chce nadviazať na úspech svojho predchodcu a teraz na to má ideálnu príležitosť. Na vzostupe sú práve tie meme mince, ktoré kombinujú zábavu aj využiteľnosť.

Okrem možnosti stake-to-bridge, čo zabezpečuje plynulý prechod majiteľov Sponge V1 na odmeňovací systém tokenu Sponge V2, ponúka projekt aj víziu vytvorenia hry Sponge Racer. Uskutočniť tento plán či prekonať trhovú kapitalizáciou 100 miliónov dolárov je úlohou vynoveného tokenu Sponge V2.

spongetoken.vip

Stanovené ciele dosiahne len stakovaním, kde ich vy ako majiteľ či majiteľka týchto tokenov môžete uzamknúť s očakávaným percentuálnym zhodnotením 311 %. V súčasnosti sa stakuje vyše 5,2 miliardy tokenov, a tak sa dá ľahko usúdiť, že Sponge V2 nie je len bezvýznamnou meme mincou, ale projekt s reálnou víziou a potenciálom ju uskutočniť.

Pre digitálne meny a nadšencov kryptomien boli udalosti uplynulého týždňa dôvodom na radosť. Schválenie spotových bitcoinových ETF otvárajú pre kryptotrh úplne novú éru a stabilitu, s ktorou sa očakáva aj príliv nových investorov. Význam Bitcoinu aj ostatných kryptomien z pozície uchovávateľa hodnoty, ale aj atraktivity ziskovosti bude len stúpať, preto analytici v najbližších rokoch očakávajú nové miliardové investície do kryptosféry.

Investovať do Sponge V2

Ak chcete momentálne obdobie využiť aj vy, zvážte zakomponovať do vášho investičného portfólia nové projekty Bitcoin Minetrix alebo Sponge V2. Tie vám poskytnú víziu rastu kapitálu za najnižšiu možnú investovanú cenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú