Či sa nám to páči alebo nie, výrobcovia do svojich zariadení často inštalujú už od výroby množstvo nepotrebných aplikácií, ktoré nazývame „bloatware“. Väčšinou sa ani nedajú odinštalovať a bežný používateľ s nimi toho bez rootu veľa nenarobí. 

Pokiaľ máš smartfón od operátora, tak je ešte väčšia pravdepodobnosť, že tam takéto aplikácie nájdeš. Prinášame ti preto pár tipov, ako sa týchto aplikácií úplne alebo aspoň čiastočne zbaviť.

Odinštalovať alebo zakázať?

V prvom rade si musíme ujasniť niektoré pojmy. Pokiaľ si si aplikáciu stiahol z obchodu Google Play, môžeš ju bez problémov odinštalovať. Ak však bola aplikácia už od výroby predinštalovaná, pri prehliadaní zoznamu aplikácií sa namiesto možnosti „Odinštalovať“ zobrazuje tlačidlo „Zakázať“. Zakázanie aplikácie má oveľa menší účinok ako odinštalovanie. Aplikácia totiž ostane v pamäti, no nebude sa dať spustiť a nebude sa zobrazovať jej ikona v menu aplikácií. Pokiaľ nemáš root, toto je jediná možnosť „zbavenia sa“ aplikácie.

Návod:

  1. Otvor Nastavenia -> Aplikácie
  2. Nájdi aplikáciu, ktorej sa chceš zbaviť
  3. Budeš vidieť dve tlačidlá: Ukončiť a Zakázať (alebo Odinštalovať)
  4. Vyber Zakázať alebo Odinštalovať
  5. Potvrď

V závislosti od výrobcu a nadstavby sa tento postup môže mierne líšiť. Po zakázaní aplikácie ešte odporúčame vymazať jej dáta a ukončiť ju (viď. fotky nižšie). Pre opätovné povolenie stačí jednoducho stlačiť Povoliť.

zdroj fotografií: Vlastný

Niektoré smartfóny ponúkajú možnosť odinštalovania priamo z domovskej obrazovky. Je to napríklad na smartfónoch značky Samsung, LG, Xiaomi a mnoho ďalších.

Návod:

Funguje len pre stiahnuté aplikácie!

  1. Chyť ikonu aplikácie a presuň ju do hornej časti obrazovky na ikonu koša
  2. Vyber Odinštalovať

Návod v prípade nefunkčnosti odinštalovania z plochy:

  1. Otvor menu aplikácií, aby si videl zoznam všetkých aplikácií
  2. Nájdi ikonu troch bodiek v pravom hornom rohu
  3. Vyber Upraviť
  4. Stlač ikonu „-“ pri aplikácii, ktorú chceš odinštalovať alebo zakázať
  5. Stlač Hotovo

Upozornenie: Niektoré aplikácie sa dokonca nedajú ani zakázať. Sú to väčšinou systémové aplikácie, ako napríklad kalendár a kalkulačka, no väčšinou aj vstavané Google služby. V tomto prípade sa už bez rootu naozaj nezaobídeš.

Ako zmraziť aplikácie

Tento úkon môžeš vykonať iba v prípade, že tvoje zariadenie je rootnuté. Rootovanie odporúčame naozaj iba skúsenejším používateľom a radíme vyhľadať si návod pre konkrétne zariadenie alebo pozrieť niektoré fórum. „Zmrazovanie“ je v podstate to isté, čo zakázanie, teda aplikácia nebude môcť nič robiť.

Nenechaj si ujsť
Takto odomkneš skryté menu v Androide, vďaka ktorému môžeš používať experimentálne funkcie

Najlepšou aplikáciou pre zmrazovanie aplikácií je Titanium Backup, no je potrebné si zakúpiť verziu Pro za 5,49 €. Ešte musíme upozorniť, že táto činnosť je menej bezpečná ako klasické odinštalovanie či zakázanie, čiže všetko robíš na vlastné riziko!

Návod: 

  1. Otvor aplikáciu Titanium Backup (a udeľ jej prístup do rootu)
  2. Choď na záložku Backup/restore (Zálohovať/Obnoviť)
  3. Nájdi aplikáciu, ktorú chceš zmraziť
  4. Stlač FREEZE!

Upozornenie: Okrem toho budeš vidieť aj ikonu Odinštalovať, no z bezpečnostných dôvodov ju odporúčame iba zmraziť. Opätovné rozmrazenie aplikácie je veľmi jednoduché. Stačí opakovať rovnaký postup a použiť tlačidlo DEFROST (Rozmraziť).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú