Najsledovanejší cudzojazyčný seriál Netflixu sa na televízne obrazovky vráti ešte tento rok a sľubuje vyvrcholenie príbehu geniálneho Profesora a jeho zločineckej skupiny.

Nervydrásajúce finále poslednej štvrtej série necháva divákov v napätí, o obľúbené postavy sa však budeme báť aj naprieč celým pokračovaním. Tvorcovia totiž sľubujú najdivokejšiu a najemotívnejšiu sériu vôbec. Toto je všetko, čo vieme o prichádzajúcom vyvrcholení Money Heist.

Kedy bude premiéra?

Nakrúcanie seriálu sa skončilo v polovici mája, onedlho na to nasledovala aj vôbec prvá upútavka, ktorá však mnohých divákov zaskočila. Finálna séria totiž bude rozdelená na 2 časti s označením A a B.

Obe časti budú zhodne pozostávať z piatich epizód. Prvá má premiéru naplánovanú na 3. septembra, druhej polovice, ktorá bude zároveň znamenať vyvrcholenie seriálu, sa dočkáme s trojmesačným oneskorením 3. decembra.

Podľa tvorcu Money Heist, Álexa Pinu, bolo rozhodnutie predstaviť poslednú sériu v dvoch samostatných častiach spravené už dávno v minulosti. Tvorcovia totiž chceli okolo piatej série vyvolať skutočnú senzáciu a namiesto jedného finále sa diváci dočkajú dvoch vyvrcholení.

Prvá časť má byť poňatá agresívne a postaviť členov gangu až na hranicu ich síl. Časť B sa naopak bude sústrediť na postavy a predstaví viaceré emočne vypäté chvíle.

Na čom si Money Heist vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Bude piata séria skutočne poslednou?

Áno, piata séria bude skutočne predstavovať koniec seriálu. Aj keď sa Money Heist vo svete stále teší obrovskej popularite (štvrtú sériu si za prvý mesiac zaplo viac ako 65 miliónov domácností), tvorcovia i samotný Netflix v auguste minulého roka potvrdili, že piata séria prinesie vyvrcholenie príbehu a ďalšia lúpež sa v známom zložení konať nebude.

Netflix

Ako upresňuje showrunner seriálu, Alex Pina, seriál bol najskôr zamýšľaný ako dvojsériová záležitosť, kvôli nadšeným ohlasom fanúšikov sa však predĺžil o ďalšie epizódy, pričom tvorcovia už od začiatku hovorili maximálne o piatich sériách. Vyvrcholenie však podľa Pinu bude stáť za to.

„Takmer rok sme si lámali hlavu nad tým ako rozbiť bandu, ako priniesť Profesora na pokraj záhuby a dostať postavy do situácií, z ktorých už niet návratu. Výsledkom je piata séria La Casa de Papel. Vojna v nej dosiahne extrémnu a mimoriadne brutálnu úroveň, zároveň však ide o najveľkolepejšiu a najnapínavejšiu sériu.“

Pina zároveň v jednom z rozhovorov priznal, že aj keby chcel nakrúcať ďalej, bolo by pred divákmi ťažké ospravedlniť ďalšiu veľkú lúpež a to aj vzhľadom k tragickým udalostiam, ktorým museli hlavní hrdinovia v seriáli čeliť.

TMDB

Kartami však nepochybne zamiešali aj produkčné náklady, ktoré sa pre Netflix s každou sériou seriálu pochopiteľne zvyšujú. Z hlavných protagonistov Money Heist sa medzičasom (prinajmenšom v Španielsku) stali ospevované hviezdy, ktoré sú čoraz žiadanejšie aj v ďalších projektoch.

Pre Netflix je vzhľadom na rastúci dopyt po hercoch náročné zosúladiť ich nabité harmonogramy, predovšetkým, keď sa bavíme najmenej o desiatke silných ústredných postáv, bez ktorých by priame pokračovanie nedávalo zmysel.

Čo by však zmysel dávalo je nakrútenie nepriamych pokračovaní, tzv. spin-offov, o ktorých sa v súvislosti s Money Heist skutočne hovorí. Alex Pina sa totiž nechal počuť, že v budúcnosti by sme sa mohli dočkať nepriamych seriálových nasledovníkov, ktoré by sa mohli zamerať na vybrané známe postavy alebo by mohli predstaviť úplne nové zlodejské skupiny.

Isté je, že ak aj Netflix seriálové odbočky Money Heist predstaví, nebude sa na nich podieľať scenárista Gómez Santander, ktorý sa na vzniku seriálu vo veľkom pričinil.

O čom bude piata séria?

Text nižšie obsahuje spoilery.

Vzhľadom na množstvo prekvapivých dejových zvratov, medzi ktorými nechýbajú ani úmrtia kľúčových postáv, drží Netflix dej prichádzajúcej série v absolútnej tajnosti. To potvrdzuje aj showrunner Alex Pina, ktorý v jednom z rozhovorov vtipne poznamenal, že ak by o príbehu poslednej piatej série pre médiá niečo prezradil, Netflix by do jeho domu nastražil výbušninu.

Momentálne sme preto odkázaní len na teórie fanúšikov, ktoré sú v niektorých prípadoch skutočne divoké, držať sa však budeme faktov a na základe udalostí napínavej štvrtej série môžeme zhrnúť, akým smerom sa situácia môže uberať.

V akčne nabitom závere zlodejský tím v banke posilnila aj Lisabon, ktorá by mohla mať kľúčovú úlohu na finálnom pláne lúpeže pri úteku s korisťou, pričom skupina stále roztavuje zlato z národných rezerv do malých guľôčok.

Youtube / Screenshot

Lisabon by skupine mohla navrátiť súdržnosť a vniesť do skupiny pokoj, keďže pozná policajné postupy a predstavuje rešpektovanú autoritu. Otázne je, ako veľmi sa na jej správaní podpíše druhá dejová línia s Profesorom, ktorý na slobode čelí vážnym problémom.

Závažnú komplikáciu pre fungovanie skupiny predstavuje tehotná vyšetrovateľka Alicia Sierra, ktorá objavila skrýšu Profesora a na konci ho so zbraňou v ruke konfrontovala. Zlodejský tím si preto prinajmenšom na chvíľu bude musieť poradiť bez geniálneho strojcu celého plánu a navyše stratí aj dôležitý kontakt zvonku.

To samozrejme platí za predpokladu, že Alicia sa Profesora pokúsi predať polícii. Jej postava je aktuálne tak trocha divokou kartou, má svoje vlastné pohnútky a nie je vylúčené, že sa ku skupine pridá, prípadne ju nechá lúpež dokončiť výmenou za časť koristi. Rovnako ale môže Profesora predať polícii a očistiť tak svoje meno.

Netflix

S Aliciou sa vo všeobecnosti spájajú asi najdivokejšie teórie fanúšikov hovoriace, že jej postava je v skutočnosti ženou Berlína, na ktorú sa pomerne často retrospektívne odkazovalo v štvrtej sérii, prípadne, že svoje tehotenstvo celý čas predstiera. Isté je, že práve postava Alicie vo veľkom ovplyvní napredovanie piatej série.

Podľa vyjadrení tvorcov by sa pozornosť finálnej série zároveň mala viac zameriavať aj Denverovu sesternicu Manilu, čerstvý prírastok zlodejského tímu, ktorá sa infiltrovala medzi rukojemníkov a na konci postrelila do nohy nevyspytateľného Artura. Ten by svoje zranenie mal bez problémov rozchodiť, uvidíme, ako dlho mu neposlušnosť budú tolerovať jeho únoscovia.

Posledné slovo pravdepodobne nepovedal ani hlavný záporák štvrtej série, nemilosrdný člen ochranky Gandía, ktorý má na svedomí smrť Nairobi a podľa mnohých fanúšikov už mal byť v seriáli dávno mŕtvy. Na konci poslednej časti Gandía skončil len v bezvedomý, nie je vylúčené, že skupina ho využije aj na útek z banky.

Koho v piatej sérii uvidíme?

Vyvrcholenie seriálu by sa pochopiteľne nezaobišlo bez jeho najväčších hviezd a seriál by mal pokračovať v známom hereckom zložení. Najmenej v jednej epizóde by sme podľa IMDB mali vidieť aj herečku Albu Flores (Nairobi), ktorej cesta sa v štvrtej sérii skončila.

V retrospektívnych vsuvkách sa opäť môžeme tešiť aj na Berlína v podaní Pedra Alonsa, ktorý patrí vôbec k najpopulárnejším postavám zlodejskej bandy. S istotou tiež budeme počuť ikonickú skladbu Bella Ciao, ktorá sa medzičasom stala hymnou seriálu.

Udalosti Money Heist sú naplno rozbehnuté, predstavovať nové postavy, ako v prípade pokračovaní býva zvykom, by preto nedávalo význam. Aj napriek tomu však v piatej sérii predsa len uvidíme dve nové herecké tváre.

Netflix

Prvou je charizmatický a seriálovým nadšencom dobre známy španielsky herec Miguel Ángel Silvestre, ktorý si renomé vybudoval skvelým výkonom v seriáli Sense8 od Netflixu.

Presnú rolu novej hereckej posily síce nepoznáme, hovorí sa však, že Silvestre by mal byť hlavným záporákom poslednej série a mal by pre Profesora predstavovať doposiaľ najsilnejšieho protivníka.

Druhým prírastkom do kolektívu je 25-ročný španielsky herec Patrick Criado, ktorého rola je však ešte záhadnejšia ako v prípade Silvestreho. Vieme však, že nebude zanedbateľná, herca totiž videli nakrúcať pasáže s Berlínom a viacerými ďalšími dôležitými postavami gangu.

Nová herecká tvár sa preto môže ukázať ako žolík v rukáve pri finálnom úteku, keďže sa s najväčšou pravdepodobnosťou podieľal na tvorbe celého plánu a polícia o jeho existencii nemá žiadne tušenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP