Toyota sa pripravuje na koniec spaľovákov. V Česku spustí elektrickú ofenzívu, ktorou chce dobyť Európu
Toyota sa pripravuje na zásadný krok na európskej automobilovej scéne. Od roku 2028 začne v Európe vyrábať svoje elektromobily. Ako prvý model sa v českom Kolíne bude produkovať úplne nový elektrický SUV. Automobilka reaguje na prísnejšie emisné pravidlá EÚ a smeruje k uhlíkovej neutralite v Európe do roku 2035. Téme sa venoval portál Electrive.
Plány na výrobu a portfólio elektromobilov
Podľa denníka Nikkei plánuje Toyota vo svojej českej dcérskej spoločnosti Toyota Motor Manufacturing Czech Republic vyrábať približne 100 000 vozidiel ročne. Lokalizovaná výroba umožní automobilke efektívnejšie reagovať na európske emisné limity a pripravovaný zákaz predaja nových spaľovacích áut po roku 2035. V Kolíne sa k aktuálnej produkcii modelov Aygo X a Yaris pridá prvý plne elektrický SUV.
Toyota avizovala, že do roku 2026 ponúkne v Európe 14 batériových elektromobilov. Okrem nového SUV budú portfólio tvoriť model C-HR+ a modernizovaná verzia bZ4X, prvého masovo vyrábaného elektromobilu značky. „Toyota chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v Európe do roku 2035,“ uvádza Nikkei, pričom dodáva, že elektromobily tvoria menej ako 2 % celkového predaja značky, čo podčiarkuje význam presunu výroby do Európy.
Globálne ciele a výhody lokálnej výroby
Globálne plánuje Toyota do roku 2027 strojnásobiť počet elektrických modelov a zvýšiť výrobu na približne jeden milión kusov ročne, čo je sedemnásobok úrovne z roku 2024. Najnovšie prognózy hovoria o 800 000 kusoch v roku 2026, čo je približne polovica pôvodných očakávaní z septembra 2024.
Lokálna výroba prináša viaceré veľké výhody: znižuje emisie spojené s logistikou, zjednodušuje dodávateľské reťazce a zvyšuje cenovú konkurencieschopnosť. Tento krok je aj odpoveďou na prísnejšie emisné normy Euro 7 a limity flotilových emisií CO₂, ktoré budú pre automobilky čoraz náročnejšie.
Závod v Kolíne vznikol v roku 2002 ako spoločný podnik Toyoty a PSA Group pod názvom Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech. Od roku 2021 je plne vo vlastníctve Toyoty a funguje ako TMMCZ. Doteraz sa špecializoval na malé mestské modely, no od roku 2028 sa stane prvým európskym centrom výroby elektromobilov Toyoty.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Európske automobilky sú pod tlakom. Ak chcú 5 hviezdičiek, musia v autách nahradiť nenávidenú vec
Technológia z futuristických filmov je tu. Hypershell dá tvojim nohám výkon 1 000 W
Umelá inteligencia, vodík a dizajn. Yamaha ukázala, ako bude vyzerať jazda o 5 rokov
Elektromobily dostanú najpraktickejšiu funkciu. Giganti sa spojili, aby definitívne zrušili spaľováky
Z 0 na 100 za 2,5 sekundy a bez kvapky benzínu. Ferrari odhalilo brutálne parametre svojho prvého EV
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Sieť drogérií dm sťahuje z predaja nebezpečný výrobok. Môže spôsobiť hnačky a vracanie
„Z tatranského tigra sme sa stali zmäteným mačiatkom,“ varuje expert. Slováci sedia na historickom objeme peňazí
Existuje alternatíva voči vláde? Prieskum ukázal, že Slovensko je rozdelené, prekvapili najmä voliči Hlasu
Pellegrini prvýkrát prehovoril o pôžičke od sestry. „Nie je oligarcha. Som rád, že mi mohla požičať“
Hororový večer v Bratislave: Plamene zachvátili bytovku, požiar si podľa starostu vyžiadal jednu obeť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nikde na svete sa to ešte nestalo. Dáta z Nórska lámu všetky rekordy v elektromobilite
- Elektromobily dostanú najpraktickejšiu funkciu. Giganti sa spojili, aby definitívne zrušili spaľováky
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Technológia z futuristických filmov je tu. Hypershell dá tvojim nohám výkon 1 000 W
-
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Elektromobily dostanú najpraktickejšiu funkciu. Giganti sa spojili, aby definitívne zrušili spaľováky
- Nikde na svete sa to ešte nestalo. Dáta z Nórska lámu všetky rekordy v elektromobilite
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s úžasným pohonom
-
- Vyriešili najväčší zlozvyk vodičov na diaľnici. Slovákom hrozí pokuta za činnosť, ktorú robia denne
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s úžasným pohonom
- Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
- Nikde na svete sa to ešte nestalo. Dáta z Nórska lámu všetky rekordy v elektromobilite
- Policajti to ignorujú a riziko narastá. Vodičov začalo za volantom ohrozovať niečo horšie ako mobily
Dátové centrá miznú pod vodou. Čína objavila spôsob, ako znížiť spotrebu energie o 90 %
Toto nemá ešte nikto. Kia spúšťa technológiu, ktorá ukáže pravdu o batérii EV v reálnom čase
Má vraj extrémny dolet. KĽDR predstavila najvýkonnejší jadrový zbraňový systém, aký kedy vyvinula
Umelá inteligencia ukazuje svoju temnú stránku. Firmy chceli ušetriť, namiesto toho zaplatili tvrdú daň
Podvodník ho prevedčil po 5 hodinách hovoru: Slovák prišiel o 55 000 eur, zavolal mu falošný policajt
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP