Už veľa spoločností sa pokúšalo dostať rozšírenú realitu do našich každodenných životov. S pokusmi však neuspeli, no startup Mojo Vision sa s týmto problémom pasuje z úplne iného konca, predstavili totiž funkčné smart kontaktné šošovky, píše Futurism.

Jedná sa o vôbec prvý funkčný prototyp kontaktných šošoviek s rozšírenou realitou na svete, ako píše spoločnosť Mojo Vision na svojich stránkach. Šošovky s rozšírenou realitou ponúknu majiteľovi množstvo užitočných informácií, ktoré sa mu budú premietať do reálneho sveta. Šošovky sú totižto osadené malým displejom, ktorý dokáže zobrazovať informácie o športových aktivitách, navigácii či napríklad dokážu zlepšiť videnie v šere alebo tme.

Mojo Vision

CEO spoločnosti Mojo Vision, Drew Perkins, sa vyjadril, že šošovky budú svojmu nositeľovi poskytovať iba potrebné informácie presne vtedy, keď ich bude potrebovať alebo vyžadovať. Netreba sa tak vraj obávať zahltenia zorného poľa zbytočnými informáciami, či dokonca reklamami, ktoré by sa, povedzme si na rovinu, dali v tomto segmente skvelo využiť. Keďže sa však jedná o šošovky a nie o okuliare, ktoré vyvíjali v Google, obraz premietaný na displeje bude viditeľný aj vtedy, ak zavrieš oči.

Mojo Vision

Technologicky sa jedná o zariadenie s najvyššou hustotou pixelov na svete. Šošovky sú osadené miniatúrnym MicroLED displejom, ktorý je extrémne šetrný k batérii a  ktorého hustota pixelov je až 14 000 ppi. Batéria v šošovkách by mala vydržať celý deň a nabíjať by sa mala v noci, kedy sa dávajú kontaktné šošovky dole. Iba pre porovnanie, smartfón s najvyššou hustotou pixelov je podľa stránky pixensity Sony Xperia XZ Premium s hodnotou 806 ppi, čo je zhruba 17-krát menej, ako v prípade šošoviek od Mojo Vision.

Okrem tejto technológie sú šošovky vybavené aj senzorom na sledovanie pohybu očí či vyspelým stabilizátorom obrazu, informuje PCgamer. Netreba však zabudnúť, že zatiaľ sa stále jedná iba o prototyp, no spoločnosť ďalej pracuje na vývoji spolu so Správou potravín a liečiv v USA, aby mohli produkt čo najskôr priniesť pre zrakovo znevýhodnené osoby. Neskôr ale budú smart šošovky určite dostupné aj pre širokú verejnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom