Spoločnosť Kioxia predstavila pred pár dňami nové SSD disky, ktoré sú určené predovšetkým pre veľké podniky a dátové centrá. Okrem veľkosti úložného priestora zaujme aj podporou PCIe 4.0, čím sa celkový výkon diskov posunul smerom nahor takmer dvojnásobne.

Možno ti názov tejto spoločnosti nič nehovorí, no v skutočnosti ide o dcérsku spoločnosť japonskej Toshiby, ktorá bola od giganta odčlenená. Niet tak pochýb o tom, že sa v oblasti fyzických úložísk táto spoločnosť vyzná a dokazuje to aj najnovšou radou CM6 a CD6, ktoré sú vo viacerých smeroch jedinečné. Pre bežného záujemcu však s veľkou pravdepodobnosťou len ťažko dostupné.

Kioxia CM6

Najvýkonnejšia verzia SSD disku, ktorá ponúka ten maximálny výkon a je určená hlavne do biznis sféry, kde je dôležitá rýchlosť čítania z disku. V tomto prípade je priepustnosť čítania až 6,9 GB/s a 4,2 GB/s pri zápise.

Zaujmú však hodnoty náhodného čítania, ktoré sú 1,4 milióna IOPS. V prípade rovnakého parametra, no pri náhodnom zápise je rýchlosť „len“ 170 000 IOPS. Disk je vyrobený 16 nm FitFET technológiou a využíva 18-kanálový radič. Medzi podporovanými funkciami patrí aj PCIe x2 + x2 či podpora rôznych veľkostí sektorov.

Kioxia CD6

Cenovo dostupnejším a funkciami „chudobnejším“ variantom je Kioxia CD6. Tento disk je vytvorený rovnakým výrobným postupom, no radič je už len 16-kanálový. Sekvenčný výkon pri čítaní činí 6,2 GB/s a 4 GB/s pri zápise. Náhodné čítanie je na úrovni 1 milióna IOPS a 750 000 pri zápise dát. Ako je už z parametrov jasné, tento disk je určený pre pracovné stanice.

Kioxia

V oboch prípadoch sa využívajú čipy 96L 3D TLC NAND a majú kapacitu od 800 GB až po 15,36 TB. Verzia CM6 však v blízkej budúcnosti príde aj s diskom, ktorého kapacita bude až 30,72 TB – píše Anandtech. Veľkosť diskov je štandardných 2,5″ a výškou 15 mm.

Nechýba im ani podpora SAS, SATA či HBA a už spomenuté PCIe 4.0. Spoločnosť Kioxia je tak prvou, ktorá začína s dodávkami diskov podporujúcich tento najnovší štandard.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom