Odkedy sa prvýkrát na smartfónoch objavil operačný systém Android, prešlo už niekoľko rokov. Za tú dobú prešiel systém menšími aj väčšími zmenami a s každou novou verziou je lepší, intuitívnejší a prívetivejší pre používateľa.

Inak tomu ani nebude pri najnovšej verzii Androidu 9.0 P, ktorý už dostal aj svoj oficiálny názov – Pie. Pôjde o jednu z najdôležitejších aktualizácií v posledných rokoch, ktorá mení nie len spôsob, akým telefón ovládame, ale aj spôsob interakcie s ním. Cieľom novej verzie, je predovšetkým dať ľuďom väčšiu kontrolu nad používaním zariadenia.

Momentálne je najnovší Android dostupný pre vybrané smartfóny Pixel a Essential Phone. Postupne budú aktualizáciu dostávať aj ďalšie modely, no to závisí hlavne od samotných výrobcov. Niektoré funkcie však bude mať len Pixel. A aké sú najdôležitejšie vylepšenia?

Časové obmedzenie používania aplikácií

Pravdou je, že pri telefónoch trávime neuveriteľné množstvo času. Pre väčšinu je to prvá vec, po ktorej siahnu ihneď po prebudení a posledná, ktorú odkladajú pred spánkom. V novej verzii Androidu si však na jeho používanie budeš môcť dať väčší pozor. Po novom si budeš môcť nastaviť pre každú aplikáciu limit, po ktorého vypršaní nebude aplikácia dostupná. Nastaviť si budeš môcť rôzne hodnoty, napr. 1h na Facebooku denne.

Po uplynutí danej doby vyskočí okno, ktoré ti oznámi, že bol časový limit prečerpaný. Následne aplikácia stmavne a na spustenie nebude reagovať. V prípade núdze tu však bude možnosť limit zrušiť a to priamo v nastaveniach, kde sa limit pôvodne zavádzal. Je to skvelý spôsob predovšetkým rodičovskej ochrany, ale aj pre každého, kto potreboval takýto vonakjší impulz k tomu, aby na smartfóne trávil menej času.

Menej oznámení

Notifikácie sú skvelé. Niekedy však vedia byť strašne otravné a aj keď už existuje nad nimi aká-taká správa, nová verzia Androidu ponúkne široké možnosti už priamo v základe. Vylepšený bude hlavne režim Nerušiť, pri ktorom sa nebudú notifikácie zobrazovať vôbec. A to ani na uzamknutej obrazovke či v notifikačnej lište. Bude sa tiež môcť zapnúť automaticky vtedy, keď sa prevráti telefón displejom nadol.

Android 9.0 Pie
Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Ilustračná fotografia

Zvoliť si budeš môcť, ktoré aplikácie to zasiahne. Čiže počas dovolenky či víkendu si budeš môcť vypnúť všetky notifikácie, ktoré sa týkajú práce. Práca by mala byť tou poslednou vecou, ktorou sa človek na dovolenke zapodieva.

Ovládanie gestami

Na túto funkciu sa zrejme teší najviac používateľov. Aj keď túto možnosť ponúka napríklad Xiaomi, teraz to bude už priamo súčasťou systému. Ide o veľmi návykovú funkciu, ktorú keď raz vyskúšaš, tak už nič iné nebudeš chcieť. Ide o veľmi intuitívny spôsob ovládania a je len škoda, že sme sa ho nedočkali skôr. K dispozícii bude aj klasické ovládanie softvérovými tlačidlami na displeji, ktoré je tu s nami už od roku 2011.

Inteligentnejšie vyhľadávanie

Nový spôsob vyhľadávania v Androide bude o čosi úspornejší k času. Výsledky vyhľadávania budú zobrazovať aj veci, ktoré sa dajú v daných aplikáciách vykonávať. Napríklad pri zadaní Waze do vyhľadávania, sa automaticky ponúkne možnosť navigácie napríklad do práce či domov. Funkcia je zatiaľ vo veľmi obmedzenom režime a jej ostré spustenie sa očakáva na jeseň, kedy budú predstavené nové Pixel smartfóny a Android Pie sa sprístupní pre ostatné zariadenia.

Ešte si počkáme

Funkcií je samozrejme omnoho viac, no tieto patria medzi tie najvýznamnejšie. No bohužiaľ, znova sa tu stretávame s veľkým neduhom Androidu. Pokiaľ nie si vlastníkom smartfónov Pixel, tak si na aktualizáciu počkáš. Menšiu výhodu majú vlastníci Pixel 2/XL, Pixel/XL, Essential Phone, Sony Xperia XZ2, OnePlus 6, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, nakoľko tieto modely mali prístup k beta testovaniu. Tie by mali stabilnú verziu dostať už koncom jesene. Ostatní si budú musieť počkať na to, kým ju uvoľnia samotní výrobcovia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom