Hacker údajne odcudzil od Šanghajskej polície neuveriteľnú miliardu záznamov s osobnými údajmi o čínskych občanoch, teda má dáta o približne jednej miliarde občanov, informuje Reuters. Môže sa tak jednať o najväčšie narušenie ochrany osobných údajov v histórii, keďže odcudzil informácie o približne 70 % čínskej populácie.

Ostáva anonymný

Neznámy hacker, vystupujúci pod pseudonymom „ChinaDan“, sa so svojim úlovkom pochválil na hackerskom fóre Breach Forums s ponukou, že predá neuveriteľných 23 TB dát za 10 bitcoinov, čo je približne 200 000 € (hodnota však stále kolíše a ešte pred niekoľkými mesiacmi by to bolo takmer pol milióna eur), píše Engadget.

Databáza údajne obsahuje informácie o miliarde čínskych občanov a to vrátane ich mien, adries, čísel občianskych preukazov a miest narodenia, mobilných telefónnych čísiel a, čo je azda najhoršie, detaily ich kriminálnych záznamov a prípadov, v ktorých konkrétne osoby figurovali.

Šanghajská vláda či polícia sa zatiaľ k prípadu nevyjadrili a nie je známe, či dotyčný hacker tieto dáta skutočne odcudzil. Čínska sociálna sieť Weibo však zablokovala hashtag „data leak“ (únik dát), keď jeho popularita drasticky narástla a ľudia sa začali o tomto extrémnom prípade rozprávať viac a viac.

Pravidelné úniky

Čína a jej spoločnosti nie sú známe len zberaním dát zákazníkov v zahraničí, ale tiež pomerne častými únikmi na domácej pôde. Najnovší únik je však, ak pravdivý, ten najväčší únik dát v čínskej histórii. V Číne dokonca začal kolovať vtip, ako tento únik dokazuje, že má krajina aspoň miliardu obyvateľov – naráža na intenzívne monitorovanie takmer všetkých občanov.

Reaguje aj Binance

Zhao Changpeng, riaditeľ najväčšieho trhu s kryptomenami Binance, v reakcii na údajný únik dát vyhlásil, že Binance posilní overovanie používateľov. Prostredníctvom Twitteru tiež vysvetlil, že mohlo k tejto chybe dôjsť kvôli chybe v kóde, ktorú spôsobil vládny developer.

„Dáta obsahovali informácie o takmer všetkých krajoch v Číne a ja som dokonca našiel dáta spojené so vzdialeným krajom v Tibete, kde je len niekoľko tisíc obyvateľov,“ vysvetľuje podľa The Guardian vedec Yi Fu-Xian, ktorý si stiahol dostupnú ukážku odcudzených dát. Zistil tiež, že demografický trend je na základe týchto dát oveľa horší, než tvrdia autority.

Podobné incidenty, ktorých bolo v posledných rokoch hneď niekoľko, prebudili čínske autority. Minulý rok preto Čína schválila nový zákon pre ochranu údajov občanov v Číne, úniky však pokračujú aj naďalej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú