Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumníci z univerzity v Lancashire v spolupráci s NASA odhalili snímky Slnka v doposiaľ najvyššom rozlíšení. Astronómom pomôžu pri pochopení niektorých záhad našej hviezdy, píše Sky News.

Objasňujú niektoré záhady v atmosfére

Ako informoval Daily Mail, vedci z britskej univerzity v Lancashire (UCLan) v spolupráci s agentúrou NASA odhalili snímky Slnka v doposiaľ najvyššom možnom rozlíšení. Snímky boli vytvorené vesmírnym teleskopom High Resolution Coronal Imager (Hi-C) počas jeho tretej misie v roku 2018, ktorý dokáže identifikovať štruktúry v slnečnej atmosfére o veľkosti viac ako 70 kilometrov.

Tento teleskop funguje na jednorazovom princípe a zatiaľ má za sebou tri misie. Po doprave ďalekohľadu do vesmíru zachytí Hi-C snímku našej hviezdy každú sekundu, a po pár minútach sa vráti späť na Zem.

Zobraziť celú galériu (2)
Záber celého Slnka / Zdroj: UCLan

Astronómom tak ponúkol unikátny pohľad na jeho atmosféru, ktorá môže byť podľa štúdie oveľa komplexnejšia než si pôvodne mysleli. Niektoré jej časti, ktoré boli doposiaľ považované za tmavé alebo prázdne, sú podľa nových snímok plné prameňov neuveriteľne horúceho plynu, pričom ich hrúbka dosahuje až 500 kilometrov.

Podľa výskumného tímu UCLan však zostáva stále nejasné, čo tieto pramene vytvára. Ich prítomnosť by nám však mohla pomôcť pochopiť slnečné erupcie a búrky, ktoré dokážu ovplyvniť život na Zemi.

„Až doteraz sledovali astronómovia našu najbližšiu hviezdu v niečom ako SD rozlíšenie. Výnimočná kvalita údajov, ktoré nám poskytuje teleskop Hi-C nám však umožňuje skúmať Slnko prvýkrát v rozlíšení ekvivalentu Ultra HD.“, povedal profesor solárnej fyziky na UCLan, Robert Walsh. 

Podľa postdoktorandského výskumníka na UCLan, Toma Williamsa, nám tieto obrázky pomáhajú lepšie pochopiť vzájomný vzťah medzi Slnkom a Zemou.

„Ide o fascinujúci objav, ktorý by mohol obohatiť naše chápanie toku energie cez vrstvy Slnka a jej následný transfer na Zem.“, uviedol Williams. 

Všetky snímky si môžeš pozrieť ->TU<-

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú