Spoločnosť Alaka’i Technologies so sídlom v americkom Massachusetts navrhla prvé lietajúce vozidlo Skai s vodíkovým pohonom, ktoré predstavila na podujatí v Los Angeles, informoval portál Futurism. Na dizajne tohto vozidla pracovala medzinárodná skupina BMW Designworks.

Prvé lietajúce vozidlo na svete s vodíkovým pohonom dostalo názov Skai. Poháňané je palivovými článkami, z ktorých až 95 % sa dá opätovne použiť. Zvyšných 5 % je recyklovateľných. Vodíkové články by mali podľa spoločnosti Alaka’i zabezpečiť maximálny dolet 640 km.

Vodíkové články poháňajú šesť elektromotorov, pričom samotné vozidlo je schopné vertikálneho vzletu. Let vozidla bude pripomínať obrovský dron. Skai je pripravený aj na veľké zaťaženie, čo znamená, že bude vhodný na použitie v prípade distribúcie tovaru, prípadne na kritické situácie spojené s rýchlou dodávkou liekov či pitnej vody.

Spoločnosť na tomto projekte pracuje už štyri roky, pričom dúfajú v to, že do konca roka 2020 dostanú certifikáciu od Federálnej leteckej správy. Podľa odborníkov je veľmi reálne, že podobné vozidlá začnú prevádzku už v roku 2025.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom