Astronómovia majú v posledných mesiacoch dôvod na radosť. Podarilo sa im totižto nájsť kandidátsku planétu pre novú Zem, ktorá obieha okolo Bernardovej hviezdy.

Bernardova hviezda je klasifikovaná ako červený trpaslík a nachádza sa 6 svetelných rokov od našej Zeme. Napríklad známy systém Alpha Centauri pozostávajúci z troch hviezd je od Zeme vzdialený 4,3 svetelných rokov. V prípade Bernardovej hviezdy sa tak jedná najbližšiu samostatnú hviezdu a druhý najbližší solárny systém k našej Zemi. Vedci však meraniami zistili, že Bernardova hviezda má spoločníka, ktorý okolo nej obieha a aktuálne je považovaný za kandidáta na super-Zem.

Bernardova hviezda b je aktuálne považovaná za kandidátsku planétu

Potenciálna nová planéta je považovaná za studenú a ľadovú, pričom má veľkosť okolo 3,2-násobku Zeme. Planéta dostala názov Bernard´s Star b, resp. Bernardova hviezda b. V súčasnosti je však klasifikovaná ako kandidátska planéta, čo znamená, že bude potrebný ešte rozsiahlejší výskum na potvrdenie jej polohy a celkového stavu. Aktuálne informácie hovoria o vzdialenosti 0,4 astronomických jednotiek, reps. 59,5 milióna kilometrov od Bernardovej hviezdy.

Na povrchu by nám bola pravdepodobne hrozná zima

Novoobjavená planéta je od Bernardovej hviezdy vzdialená o menej ako polovicu toho, čo naša Zem od slnka. Obehnutie planéty okolo Bernardovej hviezdy trvá 233 dní. Bernardova hviezda má asi jednu šestinu veľkosti nášho slnka. Jej vek sa odhaduje na 10 miliárd rokov a je tak dvakrát staršia ako naše slnko, pričom v porovnaní s ním vydáva len 3 % svetla. Preto je planéta Bernardova hviezda b aktuálne považovaná za ľadovú planétu, kde odhadovaná teplota na povrchu činí približne -170 °C.

Sťahovať sa zatiaľ nebudeme

Svetlo počas dňa na planéte je podľa astronómov tmavo-oranžové. Závery o sťahovaní ľudstva na túto planétu sú však veľmi predčasné. Dôvodom je prítomnosť vody na planéte. Astronómovia sa domnievajú, že planéta je príliš vzdialená od Bernardovej hviezdy na to, aby na jej povrchu bola voda prítomná. Presne preto je planéta Bernardova hviezda b považovaná za kandidátku a až ďalší podrobný výskum môže o tejto planéte povedať viac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú