Nová miniatúrna kamera od spoločnosti OmniVision je skutočne „mini“. Je veľká asi ako zrnko piesku, svojimi rozmermi sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov a využitie nájde predovšetkým v medicíne, informuje portál Engadget.

Spoločnosť OmniVision nám posledným výtvorom krásne ukázala, ako môže byť pokrok v technológiách maximálne nápomocný. Ich nová kamera OV6948 je oficiálne najmenšou kamerou na svete, jej rozmery sú totižto iba 0,65 x 0,65 x 1,158 mm.

Hlavné využitie nájde kamera v medicíne, kde by mohla byť súčasťou miniatúrnych endoskopov, ktoré pomôžu doktorom pri náročných operáciách, ktoré doteraz museli vykonávať iba podľa pamäti na základe svojich osobných skúseností.

Táto mikro-kamera, navyše, disponuje celkom slušnými parametrami. Video dokáže zaznamenávať v rozlíšení 200 x 200 pixelov v 30 snímkach za sekundu s uhlom záberu až 120 stupňov, informuje IMVeurope. Obraz dokáže na monitor prenášať analógovo až na vzdialenosť 4 metrov bez značnej straty kvality a šumu. Takzvaný „chip-on-tip“ senzor, na ktorý sa obraz zachytáva, produkuje okrem kvalitného obrazu aj minimum tepla, čo by malo byť pre pacientov oveľa komfortnejšie, navyše by sa mala skrátiť doba regenerácie oproti použitiu bežne dostupných endoskopov.

OmniVision OV6948 je navyše cenovo veľmi dostupný, vďaka čomu sa bude dať používať aj ako jednorazový produkt, ktorý zníži riziko krížovej kontaminácie medzi pacientmi a nebude vyžadovať náklady spojené s dezinfekciou produktov určených na opätovné použitie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom