Niet pochýb o tom, že MacBooky patria medzi tie najlepšie notebooky, aké sú na trhu dostupné. Vysoký výkon, odladený systém macOS či dlhá výdrž batérie sú pre niekoho dostačujúce dôvody. Odrádzať však môže výrazne vyššia cenovka.

Ak je pre teba cena príliš vysoká, prípadne z nejakého dôvodu potrebuješ pracovať so systémom Windows, musíš sa rozhliadnuť po niektorom laptope od konkurencie. Dnes sú rozdiely už minimálne, preto vybrať zariadenie, ktoré by sa najviac podobalo MacBooku, už nie je ťažké. Najlepším adeptom sa však zdá byť Matebook X Pro od Huawei, ktorý je v mnohých smeroch veľmi podobný.

Zobraziť najnižšie ceny MateBook X
Doručenie EU Priority Line bez ďalších poplatkov

Rozdiely sa znižujú

Kým pred pár rokmi nemal Apple žiadnu konkurenciu, dnes je situácia iná. Čoraz viac zariadení so systémom Windows začalo používať prvotriedne materiály a dizajnovo ide o veľmi podarené kúsky. Aj keď Matebook X Pro nie je až tak minimalistický ako MacBook Pro, zaradiť by sme ich mohli do rovnakej kategórie. Čo je však na ňom tak špeciálne?

Jeden z najkrajších displejov

Keď sa pozrieš na Matebook X Pro, ako prvé ti do oka padnú veľmi úzke rámčeky. Efekt je pritom rovnaký ako pri smartfónoch. Vyzerá to lepšie a elegantnejšie než klasické hrubé okraje. Vyniká tiež samotný displej, ktorý má rozlíšenie 3000 x 2000 a je tak jemnejší, než akákoľvek Retina od Apple. Navyše je aj dotykový, čo je výhoda oproti MacBooku (aj keď len malá). Elegantným riešením je tiež ukrytie prednej kamery, ktorá sa nachádza v jednom z tlačidiel. Tým mohli byť rámčeky dostatočne tenké a vyhovelo sa tiež používateľom, ktorí prednú kameru využívajú.

Pohodlnejšia je aj samotná klávesnica, ktorá má o čosi väčší zdvih. No čo sa týka samotného touchpadu, tu bude mať Apple ešte stále navrch. Ale ak je tvoja požiadavka, aby bola touchpad dostatočne veľký, určite budeš spokojný. Solídne hrajúce sú aj reproduktory, ktoré sú síce o niečo menšie v porovnaní s MacBookom, no veľký rozdiel tu nie je. Rozdiel však určite uvidíš pri konektivite, kde Huawei svoj notebook vybavil aj klasickým USB portom, čo v prípade Apple zrejme nepovažovali za nutné. Namiesto toho ponúkajú príslušenstvo v podobe 70 dolárovej redukcie, ktorá obsahuje viacero portov, vrátane toho USB.

V jednoduchosti je krása

Niekto však môže povedať, že podobne dobré sú aj notebooky iných značiek ako Dell XPS, HP Spectre či Yoga od Lenova. Nedá sa proti tomu veľmi protirečiť, no na trhu je ich hneď niekoľko konfigurácií, čo je na jednej strane dobré, no na druhej to môže veľa používateľov zmiasť. Huawei namiesto toho má v ponuke len 2 varianty, a to buď v kombinácii Intel Core i5 + 8 GB RAM alebo Intel Core i7 + 16 GB RAM.

Aj keď sú tieto procesory o čosi menej výkonné, než tie v MacBooku, cenový rozdiel medzi nimi je obrovský. Slabšia verzia Matebooku je o cca 600 eur lacnejšia, než podobne vybavený MacBook. V prípade výkonnejšej verzie je už rozdiel približne 1000 eur, čo znie až neuveriteľne.

Huaweiu hrá do karát aj prítomnosť dedikovanej grafickej karty Nvidia MX 150, ktorá síce nie je žiadne terno, no je výkonnejšia než integrované v MacBooku. Najväčšou nevýhodou Matebooku X Pro je ironicky samotný operačný systém Windows. Samotný výrobca do systému nedáva žiadny bloatware, čo sa o Microsofte povedať nedá.

Hlúposti ako Candy Crush Saga tu nájdeš milión, čo znižuje celkový dojem. Okrem toho je Windows náchylnejší na rôzne chyby a nie je tak optimalizovaný ako je macOS pre MacBook.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom