Odporcovia elektromobility sa častokrát ohradzujú tým, že jazda elektromobilom vôbec nie je ekologická, nakoľko sa značná časť elektriny vyrába v tepelných elektrárňach, ktoré produkujú obrovské množstvo CO2.

Veľké množstvo energie sa ale spotrebúva aj pri ťažbe a spracúvaní ropy, aká je teda skutočnosť? Zaujímavá animácia na kanáli Electric Cars TV ti ukáže, prečo je jazdenie elektromobilom čistejšie aj napriek tomu, že sa energia získava neekologickým spôsobom.

Video preložené do slovenčiny pochádza zo zdrojov GasTroll a Fully Charged Show. Animácia porovnáva emisie vytvorené počas celého procesu ťaženia, spracovávania, prepravy a samotného spaľovania pohonných hmôt klasickými autami s emisiami, ktoré sa vytvárajú pri výrobe elektriny pre potreby elektromobilov.

Čo je teda ekologickejšie?

Poďme pekne od začiatku. Pumpy na ťažbu ropy fungujú na elektrinu, jedna pumpa mesačne spotrebuje približne 9960 kWh elektrickej energie (ktorá tiež čiastočne pochádza z neekologických tepelných elektrární). Takéto množstvo elektriny spotrebuje priemerný elektromobil po nájazde zhruba 56 000 km, čo bežnému vodičovi potrvá asi tri roky.

Len v USA je viac ako 430 000 takýchto ropných púmp, ktoré spolu spotrebujú každý mesiac 4300 GWh elektrickej energie. Energia potrebná len na vyťaženie ropy by tak postačila na napájanie zhruba 15 miliónov elektromobilov.

Ak do toho započítame ešte ropné plošiny na mori, ekvivalent energie, ktoré spotrebúvajú, spolu s pozemnými pumpami v USA, by stačil na napájanie takmer 20 miliónov elektromobilov. Ďalším problémom pri ťažbe ropy nie je len spotreba energie, ale aj znečistenie oceánov pri ťažbe.

NEPREHLIADNI
Záchrana spaľovákov: Nemecká automobilka vyrába palivo, ktoré je rovnako ekologické ako elektromobil

Energia sa spotrebúva aj pri samotnej preprave ropy, v potrubiach ju tlačia elektrinou poháňané pumpy. Pri lodnej preprave naopak tankery spaľujú tú najmenej kvalitnú naftu, čo spôsobuje obrovské znečistenie ovzdušia. Ročne vyprodukuje lodná doprava 1 miliardu ton CO2, 10 % z toho produkujú práve ropné tankery.

Pri rafinácii ropy a následnej preprave benzínu a nafty na čerpacie stanice sa znova produkuje obrovské množstvo CO2. Ak si toto všetko sčítame a porovnáme aj s najmenej ekologickou formou produkcie elektriny, teda spaľovaním uhlia, tak zistíme, že znečistenie spôsobené týmito elektrárňami je naozaj malé a navyše je lokálne – ďaleko od ľudských obydlí.

Tepelné elektrárne sú však na ústupe a čoraz viac energie získavame z obnoviteľných zdrojov. Ak je teda elektromobil napájaný takouto energiou, je jeho prevádzka od začiatku životného cyklu až po koniec takmer úplne ekologická.

Pozri si aj video spracované kanálom DriveTesla:

Pri samotnej výrobe elektromobilu totiž vznikajú skleníkové plyny, rovnako to je však aj pri výrobe áut so spaľovacími motormi. Odporcovia elektromobility dokonca v minulosti tvrdili, že pri výrobe batérie sa uvoľňuje až 175 kg oxidu uhličitého na kWh. Ako sa však ukázalo, tieto výpočty boli nesprávne a  pôvodných 175 kg je po novom už len 87 kg CO2 na kWh batérie.

Za najväčšiu hrozbu sa pri elektromobilite považuje batéria a otázky spojené s jej recykláciou. Podľa novej štúdie, o ktorej informoval aj portál InsideEVs, sa dokáže zrecyklovať takmer celá časť z batérie, odpadové kovy z batérie o hmotnosti 550 kg po recyklácii dosiahnu hmotnosť iba 30 kg.

Čo sa týka spotreby nerastných surovín, aj v tomto smere vzácne kovy potrebné na výrobu batérie vyhrávajú nad spotrebou ropy. Počas jedného životného cyklu spotrebuje spaľovacie auto 17 000 litrov benzínu, respektíve 13 500 litrov nafty.

Prepočítané na kilogramy je to 12 750 kg benzínu a 11 610 kg nafty, toľko toho spáli v priemere auto počas svojho životného cyklu. To je neporovnateľne väčšie množstvo, než je potrebné na výrobu jednej batérie pre elektromobil, z ktorej sa navyše dá už teraz minimálne 70 % vzácnych kovov recyklovať.

Transport & Enviroment

Odborníci tiež odhadujú, že spotreba lítia pri výrobe batérií klesne do 10 rokov o polovicu zo súčasných 0,10 kg/kWh na 0,05 kg/kWh. Spotreba kobaltu má za túto dobu klesnúť na 25 % a spotreba niklu o jednu pätinu.

Aj z tejto štúdie teda vyplýva, že elektromobily sú udržateľnejšie, než autá so spaľovacími motormi.

Nehovoriac o tom, že ak batéria z elektromobilu už neposkytuje dostatočnú kapacitu na napájanie auta, stále sa môže niekoľko rokov využívať ako skladisko „čistej“ energie v domácnostiach a tá môže byť neskôr využívaná na napájanie samotného elektromobilu.

Ktorý pohon je „najčistejší“?

Neustále doťahovačky o tom, či je z dlhodobého hľadiska lacnejší elektromobil, spaľovák, vodíkové auto alebo hybrid, sú zdá sa konečne na konic. Nová štúdia Ministerstva energetiky v USA sa pozrela na celkové náklady spojené s vlastníctvom rôznych typov áut.

Z dlhodobého hľadiska totiž nie je najlacnejší ani spaľovák a dokonca ani elektromobil. Vedci, ktorí na štúdii pracovali, v nej zohľadnili niekoľko dôležitých faktorov. Víťazom nie je elektromobil, ani spaľovák.

Článok bol prvýkrát publikovaný v marci 2021

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú