Portable verziám programov sme sa už venovali. Tentokrát sa ale pozrieme na výber nástrojov, ktoré takúto alternatívu ani nemajú potrebu ponúkať. Vo svojej podstate sú totiž natoľko jednoduché, že nielenže sa ich veľkosť pohybuje často aj v rozmedzí kilobajtov, ale od používateľov ani nevyžadujú absolvovať proces inštalácie.

Toto je 7 nástrojov a jedna bonusová aplikácia, ktoré aj napriek absencii inštalácie majú obrovský arzenál možností pre používateľov.

ThrottleStop

V súčasnej dobe existujú dva primárne varianty, dovoľujúce manažovanie prísunu energie do procesorov. Jedným je dedikovaný nástroj procesorov Intel, Extreme Tuning Utility (Intel XTU), ktorému dlhé roky konkuruje dnes už legenda, ThrottleStop.

Možnosť „undervoltingu“, čiže znižovania napätia alokovaného do vybraných procesorov (Intel s poslednými modelmi procesorov undervolting zakazuje) zabezpečuje, že počítač dokáže podávať identický výkon aj v prípade nižšieho príjmu energie, čo má za následok dosahovanie znateľne nižších teplôt bez obetovania tak potrebného výkonu.

FonTech

ThrottleStop nielenže túto možnosť sprostredkúva, ale v porovnaní s riešením Intel XTU to z pohľadu mnohých používateľov robí podstatne elegantnejšie.

Hlavnými dôvodmi sú jeho priamočiarosť používateľského prostredia, ale aj nenáročnosť na systém, keďže ThrottleStop neprichádza s možnosťou inštalácie. Po stiahnutí programu a následného spustenia sa inštancia okamžite presunie do dedikovanej sekcie Panela úloh vedľa hodín, kde prebýva počas celej doby pôsobenia.

OldNewExplorer

Nástroj na minimalizovanie nepotrebných funkcií okien prehliadača vo Windowse sme spomínali už aj v článku, sústredenom na jednoduché triky zlepšujúce zážitok z používania tohto operačného systému.

FonTech

OldNewExplorer v zásade dovoľuje používateľovi bez akéhokoľvek zásahu do útrob systému (napríklad skrz registre) nastavovať, ktoré polia ovládania okien sa majú zobrazovať. Bonusom je aplikácia jednej z troch farebných paliet, skrytie knižníc alebo nastavenie zgrupovania diskov v sekcii Tento počítač.

Nenechaj sa ale zmiasť. Ponuka „Install“ v hlavnej ponuke programu figuruje skôr ako tlačidlo na zapnutie funkcie, ktoré ale žiadne dodatočné súbory naprieč systémovou hierarchiou nevytvára a teda ani neukladá.

Cinebench

Benchmarky Cinebench dnes už patria medzi globálnu stálicu testovania a následného porovnávania výkonu procesorov a grafických jednotiek v technologickom svete.

FonTech

V porovnaní s variantami ako je Geekbench, 3DMark a mnohými ďalšími, rôzne verzie testov Cinebench nevyžadujú od používatelia akýkoľvek typ inštalácie, keďže všetky komponenty benchmarku fungujú samostatne, pričom sú dodávané v jedinom zabalenom súbore o veľkosti v radoch desiatok megabajtov.

Obrovskou výhodou je vedľa schopnosti bezprostredného prenosu .exe súboru (a samozrejme ďalších potrebných k fungovaniu) medzi jednotlivými počítačmi aj ľahko riešiteľné odstránenie, kedy bez ďalších nadbytočných starostí vieš Cinebench primitívne vymazať a o jeho ďalšie súčasti skryté v útrobách systému sa starať nemusíš.

SharpKeys

Existuje nespočetné množstvo manažérov tlačidiel klávesnice. SharpKeys je však nezávislý projekt vývojára randyrants, momentálne uverejňujúceho svoje technologické nápady na GitHube.

Jeho spomínaný nástroj SharpKeys dovoľuje používateľovi v minimalistickom prostredí premapovanie funkcií zaužívaných klávesov, a tak im dodať diametrálne odlišné poslanie. V praxi to teda znamená, že napríklad klávese CapsLock priradíš funkciu Shiftu a naopak.

FonTech

Za graficky jednoduchým rozhraním sa skrýva využitie určitého registra, ktorého editáciou sa vďaka kódu vývojára bežný používateľov nemusí zaoberať.

ControlUWP

Nie je tajomstvom, že sekcia so systémovými nastaveniami Windowsu nepatrí medzi najprehľadnejšie. Chaotické prostredie, žiaľ, ešte stále balansujúce medzi myšlienkou centrálneho strediska Windows 10 a archaickejším Ovládacím panelom, donútilo vývojára builtbybel k vlastnému riešeniu.

Po uchopení primitívnej myšlienku ControlUWP aj ty uprednostníš projekt vývojára na voľnej nohe pred ponukou Microsoftu. Nástroj sa totiž vysporiadal s problémom zložitej orientácie v nastaveniach jednoznačnou križovatkou, ktorej ústredím je jednotný panel, okupujúci ľavú tretinu okna.

Voľby sa pritom delia na dve skupiny, a to podľa spôsobu interakcie s nimi. V prvej skupine je napríklad Personalizácia alebo nastavenia siete, kedy ťa klik na voľbu prevedie do klasických systémových nastavení.

Zatiaľ čo tieto možnosti neponúkajú nič iné, ako zjednodušujúce prelinkovanie, na druhej strane nájdeš zase možnosť Odinštalovania programov (a aj bloatwaru, čo chválime), pri ktorých program ponúka vlastné riešenie. Vedľa prehľadnej križovatky nastavení tak získavaš ako bonus aj nástroj, schopný odinštalovania nechceného a často huncútsky ukrytého softvéru.

Aerial

Od rovnakého vývojára ako TaskbarX, spomínanom v minulom článku, tu máme ďalšie vylepšenie interakcie s prostredím Windowsu. Aerial sa zameriava na vyhradenie miesta nielen na ploche, ale naprieč kompletným fungovaním systému.

Reálne využitie si nájde nástroj primárne v kombinácii s dokmi na programy v prípade, že chceš dosiahnuť podobný používateľský zážitok ako na MacOS. Problémom týchto síce pomerne vkusne vyzerajúcich dokov ale je, že neponúkajú možnosť vyhradenia priestoru okolo seba a pri maximalizácií okien dochádza k nepraktickému prekrývaniu.

Po aktivovaní Aerial tento problém vyriešiš niekoľkými klikmi, pričom si sám dokážeš nadefinovať, aký veľký priestor po všetkých štyroch stranách plochy nechceš, aby ti maximalizované okna prekrývali. Našťastie nechýba ani automatické spúšťanie so štartom systému, a to všetko bez potreby akejkoľvek inštalácie.

AS SSD Benchmark

Rovnako ako vyššie popísaná skupina benchmarkov Cinebench, aj nástroj AS SSD Benchmark ponúka extrémne pohodlnú (a najmä bez potreby inštalácie) alternatívu k testovaniu rýchlostí diskov.

FonTech

Aj keď meranie nie je tak výpravné ako v prípade známejšej konkurencie, napríklad pri Blackmagic Disk Speed, výsledky sú dostačujúce a hlavne okamžité. Stiahnutý .rar archív pritom pozostáva len z .exe súboru a jedinej zložky, ktoré môžeš jednoducho prenášať na médiu z počítača na počítač.

Bonus – .kkrieger

Odhliadneme od produktívnych programov, existuje aj jedna už v základe prenosná aplikácia, čítajúca veľkosť len niekoľko kilobajtov. .kkrieger je v rámci možností plnohodnotná akčná hra z pohľadu vlastných očí, ktorá všetky prvky hrateľnosti zaobalené v 3D grafike zmestila do archívu veľkého niečo málo cez 98 kB.

Projekt predstavený v roku 2004 prezentuje metódy procedurálneho generovania levelov, vďaka čomu žiadne jeho aspekty nemajú potrebu sa ukladať na externé médium, čo rovnako platí aj pre inštaláciu, ktorej absencia je samozrejmá.

FonTech

Článok na Wikipédii prezrádza, že ak by bol projekt vytvorený konvenčnými metódami, .kkrieger by zaberal 200 až 300 MB. Za pochodu je generovaná aj hudba a zvuky, zastrešované formátom MIDI.

Hra sa v dobe vydania tešila predovšetkým mediálnej obľube, keďže vďaka nenáročnosti na hardvér a úložisko si experiment chcel vyskúšať každý. Musíme ale uznať, že aj napriek všetkým faktorom popísaným vyššie, vizuál hry .kkrieger nepôsobí vôbec tragicky. Hrateľnosť je na tom ale už horšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú