Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Explicitný obsah je už bežnou súčasťou dnešných hier a viacero hráčov ich forma ani obsah už príliš neprekvapí. V minulosti sa však hranice únosnej miery násilia či sexuality posúvali omnoho pomalšie a videli sme viacero titulov, ktoré svojím násilným a nenávistným konceptom zašli priďaleko a od autorít dostali tvrdú stopku.

Kým vo väčšine prípadov boli dôvody zákazu predaja jasné a spravidla za nimi stála neúnosná miera brutality či erotického obsahu, pri niektorých tituloch odôvodnenie vyvoláva úsmev. Toto je 10 kontroverzných hier, ktoré vo svete vyvolali pobúrenie.

The Pokemon Trading Card Game

Pýtaš sa, čo už len môže byť nebezpečné na neškodnej kartovej hre s Pokemónom? Odpoveď nájdeš u vrchných hodnostárov v Saudskej Arábii. Krajina totiž v roku 2001 vydala zákaz akéhokoľvek dovozu elektronickej či fyzickej verzie The Pokemon Trading Card Game. Pikachu so svojimi priateľmi sa tak znenazdajky stali hrozbou pre národnú bezpečnosť silne moslimskej krajiny.

Dôvod verdiktu prekvapí aj nejedného slovenského konšpiračného teoretika z Facebooku. Symboly použité v hre totiž pripomínajú Dávidovu hviezdu, čo je ako spojenie s medzinárodným sionizmom a vlajkou Izraela v Saudskej Arábii neprístupné, aj keď ide len o vymyslené kreslené postavičky.

Rapelay

V roku 2016 prišlo japonské štúdio Illusion Soft so skutočne bizarným herným konceptom. Vytvorilo akýsi simulátor znásilňovania, v ktorom sa hráč ocitá v úlohe sexuálneho predátora s cieľom obťažovať a prenasledovať ženy na ulici, aby ich nakoniec znásilnil. Voči hre sa v dobe vydania okamžite ohradilo viacero organizácií bojujúcich proti diskriminácii žien a stala sa horúcou témou debát hneď v niekoľkých krajinách.

Predaj Rapelay zakázali Malajzia, Thajsko, Nový Zéland či Argentína, kontroverzia dokonca siahala až tak ďaleko, že titul nakoniec vykázali aj z domáceho japonského trhu, a to aj napriek skutočnosti, že Japonsko je všeobecne známe svojou záľubou v tvorbe erotických hier. Argument tvorcov, že hra je len ďalším prírastok do žánru Eroge, príliš nepomohol.

Postal 2

Obrovskou mierou brutality sa môže pochváliť aj ďalší herný titul Postal 2. Sandbox strieľačka od spoločnosti Running with Scissors sa žánrovo približuje ku GTA sérii. Hlavná postava sa pohybuje v otvorenom anarchickom svete, kde si môže robiť čo chce – močiť, zabíjať každého na počkanie, týrať zvieratá či dokonca upáliť ľudí zaživa. Hra okrem glorifikácie násilia navyše naráža na rasové a etnické stereotypy.

Všetky tieto aspekty sú dôvodom, prečo Postal 2 nie je možné získať legálnou cestou napríklad v Austrálii, Malajzii, či na Novom Zélande, kde za vlastníctvo a šírenie hry dokonca hrozí vysoká pokuta či v niektorých prípadoch až väzenie. Zaujímavosťou je, že napriek všetkým negatívnym reakciám a zákazom, sa hra dočkala filmového spracovania, ktorého kvalita však korešponduje s kvalitami hernej predlohy.

Manhunt 2

Skúsenosti s tvrdou cenzúrou má aj obľúbené štúdio Rockstar Games, ich hry sa totiž v niektorých krajinách nejedenkrát dočkali zákazu predaja. Platí to aj pre ich projekt Manhunt 2, ktorý si vyslúžil kritiku za ultra veľkú mieru násilia. V hre nie je ničím nezvyčajným rozbíjanie hláv o záchodovú dosku alebo väzeň, ktorý na hráča hádže svoje vlastné exkrementy alebo na ňom vykonáva malú potrebu.

Tvorcovia sa síce bránili tvrdením, že titul je určený iba pre dospelých a brutálne vraždy a explicitné násilie majú byť vykreslením dokonalého hororového sveta, britská komisia zodpovedná za rating hier však na vec mala iný názor a usúdila, že zabíjanie v podobe udusenia igelitovým vrecom nie je vhodné ani pre virtuálnu zábavu a Manhunt 2 zakázala predávať.

Brutálna novinka na hrane balansovala aj v Spojených štátoch – tu síce dostala rating „Adult Only“, takéto tituly sa však v predajniach bežne neponúkajú a nemôžu byť ani propagované či recenzované.

The Guy Game 

Spojené štáty sú všeobecne známe ako krajina slobody prejavu a pri cenzúre hier to nie je výnimkou. Najbrutálnejšie kúsky tu dostanú rating Adult Only, čo ich automaticky nerobí zakázanými, len sa jednoducho nepredávajú masovo v obchodoch. Pri hernom titule od vývojárov z Top Heavy Studios však už autority privrieť oči nedokázali.

Stalo sa tak pri hre The Guy Game z roku 2004, ktorá bola naoko obyčajnou kvízovou súťažou s možnosťou výberu z viacerých odpovedí – odmenou za správnu odpoveď však nebola peňažná výhra, ale vyzliekanie sa mladých žien.

Obnažené slečny by neboli až takým problémom, zistilo sa ale, že, že jednou zo žien je maloleté 17-ročné dievča, čím herná spoločnosť porušila zákon o detskej pornografii. V krátkom slede preto nasledoval súdny proces, kedy súd v Texase okamžite zakázal predaj akýchkoľvek ďalších kópií a hra bola zároveň stiahnutá z trhu.

Hral si už skvelú hernú novinku Deathloop?
Takúto hru si ešte nehral – Zrecenzovali sme titul, ktorý je z čista jasna kandidátom na TOP novinku 2021

GTA

Herná séria v otvorenom svete sa už od svojho vzniku stretáva s vlnou nevôle viacerých spolkov a organizácií. Viaceré z nich Grand Theft Auto obviňujú z nárastu krádeže automobilov, týrania zvierat či dokonca domáceho násilia na ženách. Nikdy však tento nátlak neviedol k takým udalostiam ako v Thajsku. Krajina, ktorá je obvykle voči hernému násiliu benevolentnejšia, musela pri legendárnej sérii spraviť výnimku.

V roku 2008 si totiž muž menom Polwat Chino z Bangkoku privolal taxík a namiesto zaplatenia vytiahol na taxikára nožík a dobodal ho na smrť. Policajtom následne oznámil, že zabíjanie v GTA sa zdalo také ľahké a nepriamo tak snažil tvorcom hry pripísať zodpovednosť za jeho čin. Thajská vláda okamžite reagovala krokmi, ktorými hranie všetkých populárnych titulov tejto značky v krajine zakázala. 

Custer´s Revenge

Šialenými a kontroverznými nápadmi oplývali herní vývojári už od počiatku vekov, kedy samotné videohry a konzoly boli ešte len v plienkach. Jednou z najbláznivejších hier všetkých čias je nepochybne Custer´s Revenge z roku 1982, ktorá bola určená ešte pre staré konzoly Atari.

V nej sa hráč ujme role neslávne známeho generála Custera, ktorý bol zmasakrovaný indiánmi s celou svojou jednotkou pri Little Big Horne. Práve pomsta na indiánoch je hlavnou kontroverziou Custer´s Revenge. Generál Custer je totiž v hre vyobrazený nahý s poriadnou erekciou a musí sa uhýbať letiacim šípom, aby sa dostal k nahej indiánskej žene priviazanej k stĺpu, kde ju následne znásilní.

Zmyslom hry je tak len uhýbať sa a ťukať do tlačidiel pri znásilňovaní, aby hráč získal čo najviac bodov. Táto silná káva dostala do pozoru viaceré indiánske a feministické organizácie v Spojených štátoch, čo viedlo k zákazu jej predaja, napríklad v meste Oklahoma City. 

Battlefield 4 

Ak je nejaká krajina veľmi citlivá na politickú (ne)korektnosť v hrách, je to rozhodne Čína. So svojou politikou cenzúry sa radí medzi tie najprísnejšie na svete. Bežne sa totiž stáva, že krajina nielenže zakáže predaj hry, ale aj všetky materiály súvisiace s ňou súvisiace, vrátane sťahovania, ukážok a noviniek.

Čítal si už? 
Homosexuálov ani zženštilých mužov nechceme, Čína opäť sprísňuje pravidlá videohier

Takýto prístup krajina aplikovala aj po vydaní Battlefield 4. Dôvod? Čína je v hre vykreslená ako nepriateľ a to podľa tamojšieho ministerstva kultúry kazí obraz krajiny. Hlavný dej bojového konfliktu v Battlefield 4 sa točí okolo prevratu v Číne, ktorý uvrhne krajinu a jej ruských spojencov do vojny s USA.

Hráč sa ocitá v úlohe amerického hrdinu v boji proti tým, ktorí stoja za prevratom, aj proti samotnej čínskej armáde, čoho výsledkom je množstvo mŕtvych čínskych vojakov. Čína okrem totálneho zákazu predaja a propagácie dokonca zaradila aj samotný čínsky názov hry „ZhanDi4“ do rozsiahleho lexikónu cenzurovaných slov.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Do stretu s cenzúrou sa dostala aj jedna z najlepších značiek akčných hier, séria Call of Duty. Jej titul Modern Warfare 2 sa ihneď po vydaní v roku 2009 dostal do nemilosti ruských úradov, ktoré vtedajšiu novinku okamžite zakázali. Za všetko môže ikonická misia No Russians, kde sa v úlohe amerického vojaka v službách CIA spojíte s ruským teroristom, aby ste následne spáchali brutálny teroristický útok na fiktívne ruské letisko.

V reakcii na túto misiu Rusko stiahlo všetky tituly v predaji a ten sa obnovil až po zásahu herného štúdia Infinity Ward, ktoré muselo pristúpiť k úprave obsahu. Treba však povedať, že napäté vzťahy s Ruskom pretrvávajú naďalej, spoločnosť Activision totiž v roku 2019 stiahla v danej krajine z PlayStation Store aj diel Modern Warfare.

Problémom mala byť tentokrát mapa Operation: Gun Runner, odohrávajúca sa vo fiktívnom ruskom meste nazvanom Tavorsk, na čo Activision zareagovalo premenovaním Ruska na fiktívny názov Kastovia.

Carmagedon

Závody v dnešných videohrách nie sú ničím výnimočným, ba neprekvapí ani sem tam nejaká krv na kapote, no ničiť súperov, masakrovať chodcov a dostávať za to odmenu a definovať to ako jeden z cieľov hry už bolo pre viaceré autority za hranicou únosnej miery brutality a násilia.

Pre známu značku Carmageddon z roku 1997 to znamenalo okamžitú stopku predaja a propagácie vo viacerých krajinách ako India, Nemecko či Veľká Británia, kde sa dokonca tvorcovia súdili s britskou radou filmových cenzorov pre zákaz predaja a súd im s odvolaním nakoniec vyhovel, čo sa stalo v krajine vôbec prvýkrát. Treba však podotknúť, že sa tak stalo až po úprave obsahu titulu, keď ľudí v závodoch vymenili roboty a zombie so zelenou krvou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú