Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kým vo väčšine krajín sa liberalizácia v zábavnom priemysle stáva čoraz bežnejšou rutinou, Čína sa vydáva presne opačným smerom a pre videohry v krajine stanovuje veľmi špecifické pravidlá. Hry s homosexuálmi či postavami s nejednoznačnou rodovou identitou napríklad krajina plánuje celkom zakázať, informuje WIO News.

Z uniknutých nových smerníc vyplýva, že Čína už hry nepovažuje len za zábavu, ale za spôsob umenia, ktoré formuje používateľov a vštepuje mládeži morálne hodnoty. Čínska vláda po novom chce, aby tieto hodnoty boli nastavené „správne“, presne, a nejednoznačnou interpretáciou obsahu nevyvolávali nesprávne pochopenie histórie či kultúrnych hodnôt.

Z tohto dôvodu budú v krajine zakázané všetky hry, v ktorých sú prezentované vzťahy medzi homosexuálmi alebo vykresľujú mužské postavy ako zženštilé. Podľa nových pravidiel musí byť pohlavie postáv vykreslené jasne a jednoznačne, dej hry musí byť jednoznačný a musia v ňom byť jasne stanovené morálne hranice.

Ak regulátory nedokážu okamžite určiť pohlavie postáv, budú tieto postavy považované za problematické,“ uvádza sa v nových pravidlách.

Morálne voľby aj nacisti

Sprísňovanie opatrení sa neviaže iba na vykresľovanie postáv, ale množstvo ďalších oblastí. V rozpore s pravidlami budú po novom aj hry, ktoré používateľom na výber ponúkajú morálne voľby a ponúkajú na výber hranie za dobrú či zlú stranu.

Videl si už? 
Z tohto padneš na zadok, hráči v novej hre eFootball 2022 vyzerajú katastrofálne

Zakázané rovnako budú tituly, ktoré akýmkoľvek spôsobom upravujú históriu – predovšetkým históriu nacistov, cisárskeho Japonska alebo obsahujú boj proti „barbarom“.

Hry, ktoré budú oslavovať japonskú históriu, budú považované ako propagácia militarizmu, kúsky, kde hráči zabíjajú barbarov naopak ako šírenie kolonializmu. Aj tu stanovy hovoria jasnou rečou – „hry nemôžu skresľovať fakty, vyvolávať kontroverzie ani predstavovať historické postavy s akýmikoľvek zmenami.“

Regulácie aj v minulosti

Nové pravidlá síce vyznievajú drasticky, na sprísňovanie opatrení a zákazy zo strany autorít si však hráči v krajine už zvykli. Len nedávno Čína drasticky obmedzila herný čas pre maloletých, ktorým po novom dovoľuje hrať videohry len tri hodiny týždenne a aj to iba vo vymedzenom čase.

Predstavenie hier v Číne tak bude pre herných vydavateľov podľa nových pravidiel ešte náročnejšie. Už za existujúcich opatrení v krajine nebola od júla schválená žiadna nová hra z domácej produkcie, herný titul z medzinárodnej produkcie v krajine naposledy dostal zelenú ešte v júni tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú