Už niekoľkokrát sme dokázali, že najnovšie mobily od Huawei nie sú vôbec katastrofou (ako si mnohí myslia) a aj bez Google služieb sú maximálne konkurencieschopnými zariadeniami. Veľa ľudí si však myslí, že po prechode na služby HMS a AppGallery stratia kontakt so zvyškom sveta kvôli chýbajúcim aplikáciám. To je ale veľký omyl.

Ak sa totiž dokážeš zdržať Google aplikácií, do modelov s HMS a AppGallery dostaneš v podstate rovnako kvalitné aplikácie, avšak od konkurenčných firiem.

Pripravili sme zoznam desiatich TOP alternatív k obľúbeným aplikáciám dostupným v Google Play, ktoré dostaneš do najnovších mobilov Huawei skrz natívny obchod s aplikáciami AppGallery bez toho, aby si potreboval inštalovať akékoľvek dodatočné nástroje na sťahovanie, nie vždy bezpečných a najaktuálnejších, .apk súborov.

Prehliadač internetu – Opera a Firefox

Kedysi etalón prehliadania si našiel svoju cestu aj do AppGallery. Nechýba ani sekundujúci Firefox (do AppGallery bude pridaný onedlho), ktorý je v niektorých aspektoch ešte lepšou alternatívou ako obľúbená Opera.

Rozhranie oboch prehliadačov je navyše používateľsky príjemné a absolútne nezaostáva za dominantným Chromom. V telefóne tak nájdeš aj vstavaný internetový prehliadač, ktorý rovnako ako vyššie spomínaná dvojica pôsobí svižne, priamočiaro a bez okolkov splní všetky potreby.

FonTech

Mobilná Opera má navrch nad ostatnými prehliadačmi aj v oblasti bezpečnosti prehliadania, keďže už v základe bez potreby dodatočných doplnkov ponúka možnosť zapnutia VPN.

Emailový klient – Vstavaná aplikácia Email alebo Aqua Mail

Skúšal si niekedy iný manažér e-mailov ako dedikovanú aplikáciu na Gmail? Ak nie, robíš veľkú chybu. Zariadenia Huawei, podobne ako mnohé iné Android smartfóny, so svojimi nadstavbami ponúka príjemnú alternatívu už v základe operačného systému.

Aj keď na vstavanú aplikáciu Email nemôžeme povedať jedno krivé slovo, AppGallery v sebe skrýva ešte v mnohých smeroch profesionálnejšiu alternatívu Aqua Mail. Tá sa môže rovnako ako vstavaná appka pochváliť širokou podporou e-mailových adries, medzi ktorými samozrejme nájdeš aj Google účet, no navyše ponúka minimalistický dizajn, v mnohých oblastiach pripomínajúci práve Gmail.

Komunikačný nástroj – Viber

Viber je v každom smere vynikajúcou komunikačnou aplikáciou, ktorá si do dnešného dňa našla takmer 1,17 miliárd používateľov po celom svete.

Táto aplikácia sa tak stáva jednou z prvých možností používateľov, ktorí striktne nevyžadujú zakladanie dodatočných účtov. Obrovskou výhodou je aj bezproblémová synchronizácia medzi viacerými, či už mobilnými, alebo desktopovými zariadeniami.

Hudba – Tidal, Deezer

Hovoríme v prípade streamovania hudby o alternatívach, ak spomenieme Tidal alebo Deezer? S veľkou pravdepodobnosťou si medzi používateľov už pomaly odchádzajúceho Google Play Music nepatril, a tak nad prechodom k YouTube Music ani nerozmýšľaš.

AppGallery ponúkne hneď dva veľmi populárne spôsoby počúvania hudby. Tidal zastáva miesto komplexného spôsobu počúvania hudby, nachádzajúci obľubu najmä u audiofilov, keďže aplikácia má výrazne vyššiu kvalitu zvuku (dokázali sme to v našom porovnaní všetkých appiek na streamovanie hudby), no a v prípade, že si naskočil na vlak menom Deezer, ten tu nájdeš tiež.

Ubytovanie – Booking

FonTech

Slávna aplikácia na rezerváciu ubytovania po celom svete, Booking.com, je taktiež už v základe dostupný skrz AppGallery so všetkými funkciami.

Produktivita – Microsoft Office, WPS Office, ale aj OfficeSuite

Kde absolútne žiadnu zmenu nepocítiš, je to v oblasti produktivity, a to konkrétne pri textových alebo tabuľkových editoroch, respektíve prezentáciách. Google Dokumenty nie sú ani zďaleka najvšestrannejším balíkom vo svojom segmente, pričom ho Microsoft Office predbehne azda v každom aspekte.

Vedľa Microsoft Office nájdeš v AppGallery aj dve šikovné alternatívy v podobe WPS Office alebo OfficeSuite, ktoré hravo pokryjú všetky potreby produktivity za pochodu. Čo sa týka všestrannosti, v prípade poslednej dvojice by sme rozhodne siahli po OfficeSuite, ktorú zovňajškom len s problémami rozoznáš od tradičných programov Microsoftu.

Fotky – Canva a LightX

AppGallery rozhodne nezaostáva ani v prípade editácie videí a fotiek. V prípade oboch situácií nájdeš v obchode aplikácie Canva a LightX. Tie ponúkajú používateľovi širokú škálu modifikácie videí a fotiek, pričom úplne zabudneš na, pre niekoho až príliš zložité, prostredie Snapseedu.

Dvojica aplikácii v obchode zariadení Huawei si nájde využitie aj v prípade hlbšieho grafického dizajnu alebo retuše, kedy sa ich s troškou nadnesenosti nebojíme prirovnať k velikánom ako Photoshop alebo Lightroom, samozrejme v ich mobilnej podobe.

Gboard – SwiftKey

SwiftKey je bezmyšlienkovitý variant pri voľbe inej ako systémovej klávesnice v Android smartfónoch už niekoľko rokov. Mnoho používateľov uprednostňuje práve modifikovateľnosť, jednoduchosť používania a množstvo dodatočných funkcionalít exkluzívnych len u SwiftKey pred konkurenciou už pri prvom zapnutí zariadenia.

 

Aplikácia sa môže pochváliť širokou mierou nastavení snažiacich sa vyhovieť používateľovi v každom smere, vynikajúcou podporou umelej inteligencie pri predikovaní textu a následnou online synchronizáciou nastavení medzi viacerými zariadeniami.

Navigácia – Sygic, Mapy.cz alebo HERE WeGo

Obchod s aplikáciám od Huawei ponúka jednu z najlepších mobilných GPS navigácií, ktorou je slovenský klenot Sygic. Ako sme písali v našom článku, ten kontinuálne zlepšuje svoje služby.

Lacnejšou alternatívou je tak vynikajúca aplikácia od našich susedov, Mapy.cz. Tá ponúka používateľovi všestrannú GPS navigáciu, fungujúcu aj v offline móde. Výhodou tak je bezprostredný vizuál, plánovanie trás a orientovanie sa aj podľa fotiek, pridaných ostatnými používateľmi aplikácie.

V segmente navigácií nemôžeme zabudnúť ani na stále sa zväčšujúcu základňu fanúšikov HERE WeGo. V prípade, že ti nevadí anglická lokalizácie môže byť práve táto aplikácia, pôvodne vyvinutá spoločnosťou Nokia, to pravé. Rovnako ako v prípade aplikácie Mapy.cz, aj tu nájdeš možnosť sťahovať mapy a neskôr k ním pristupovať aj v offline režime.

Poznámky a s nimi spojená produktivita – Todoist

Ako sme už vyššie spomínali, oblasť, kde Huawei s AppGallery nemusel robiť takmer žiadne obmedzenia, je produktivita. V obchode nájdeš hneď niekoľko prostriedkov k zapisovaniu poznámok, kde jednoduchosťou vyniká práve vstavaná aplikácia na poznámky. V blízkej dobe by sme sa však mali dočkať aj obľúbenej aplikácie Simplenote, ktorá dokonale pokryje všetky organizačné potreby.

FonTech

Nadšení ostávame aj z nekompromisnej prítomnosti jedného z najpoužívanejších nástrojov na osobnú organizáciu, Todoist, ktorý rovnako ako ostatné programy na tomto zozname nájdeš v AppGallery. Ten sa vyznačuje prekypujúcimi funkcionalitami, kedy zážitok z vytvárania „to do listu“ posúva na novú úroveň, a to vďaka týždňovému plánovaniu, tvorbe projektov a mnohých dodatkových vymožeností, ktoré si nevedel, že k svojej dennodennej práci potrebuješ.

Nenechaj si ujsť
8 skrytých trikov v Androide, o ktorých si doteraz nevedel

Ponuka je neustále rozširovaná o nové aplikácie a Huawei navyše dodržuje sľuby, keďže na aktualizovaní ponuky neustále tvrdo pracuje, a tak je život s týmito smartfónmi ešte o niečo príjemnejší ako kedysi.

Zobraziť celú galériu (21)
Dávid Igaz / FonTech

Už 1,5 milióna developerov zohľadňuje pri vývoji aplikácií aj AppGallery, vďaka čomu ich celkový počet prekonal hranicu 60 000 tisíc. Medzi nimi nájdeme aj niektoré popredné slovenské spoločnosti, kde sa v poslednej várke pridali aplikácie ako Bolt či HOPIN, Ulož.to, NAY a Electro World, ZSSK SMS Lístok a aplikácie bánk OTP, Home Credit, ČSOB a VÚB.

Nechýba ani podpora aplikácií všetkých slovenských operátorv (O2, Orange, 4ka a Telekom). Slováci v AppGallery prispeli rovnako aplikáciami od Antiku, čítatelia Denníka N sa potešia aplikácii Minúta po minúte a aktuálne informácie o počasí môžeš skontrolovať skrz aplikáciu SHMÚ. Číslo lokálnych aplikácií momentálne osciluje okolo hranice 50 a každým mesiacom sa navyšuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú