Prieskum vesmíru patrí medzi najväčšie technologické výzvy, aké ľudstvo kedy podstúpilo. Vesmírne misie si vyžadujú dokonalú súhru miliónov komponentov, inovatívnych technológií a ľudských schopností. Každý štart rakety, každé pristátie, či operácia na obežnej dráhe sú dôkazom ľudskej snahy prekonať hranice možností. No pri všetkej dokonalosti, ktorú tieto misie vyžadujú, je vesmír nekompromisným prostredím. Aj najmenšia chyba dokáže zničiť roky práce, investície v miliardách dolárov a niekedy, bohužiaľ, aj ľudské životy.

Každé vesmírne zlyhanie má svoje dôvody, od chybných výpočtov a konštrukčných vád až po zlyhanie ľudskej komunikácie.  Hoci sa zlyhania vo vesmíre často považujú za katastrofy, ich dôsledky majú aj druhú stránku. Každé z nich totiž slúži ako dôležitá lekcia pre budúcnosť. Niektoré zlyhania, ako strata sondy Mars Climate Orbiter pre nesúlad v meracích jednotkách, zmenili štandardy v projektovom manažmente. Iné, napríklad explózia raketoplánu Challenger, odhalili vážne problémy v interných procesoch organizácií ako NASA.

Aj preto ti v tomto článku predstavíme tie najdrahšie chyby vo vesmírnych misiách:

1. Katastrofa raketoplánu Columbia

V roku 2003 raketoplán Columbia tragicky ukončil svoju misiu, keď sa pri návrate do atmosféry Zeme rozpadol. Všetkých sedem astronautov na palube zahynulo. Príčinou bola poškodená tepelná ochrana, ku ktorej došlo už pri štarte, keď kus izolačnej peny narazil do krídla stroja. Tepelný štít neodolal enormnému teplu a trenie spôsobilo katastrofický rozpad.

Táto udalosť bola zničujúcou ranou pre NASA aj zvyšok sveta. Ako píše portál BusinessInsider, okrem straty životov astronautov stála táto havária NASA viac ako 13 miliárd dolárov, vrátane nákladov na pozastavenie celého programu raketoplánov na vyše dva roky. NASA odvtedy zaviedla nové bezpečnostné opatrenia, vrátane detailnej kontroly štartovacích procesov a dodatočnej technickej podpory pri detekcii podobných problémov.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú